Bazény poskytujú priestor pre významné fyzické cvičenie v podobe plávania. Pokiaľ človek začne plávať už v prvých rokoch svojho života, dostane sa k množstvu zdravotných, psychických, ale aj bezpečnostných výhod, ktoré iné aktivity niekedy nedokážu ponúknuť. Ako dokáže zaobstaranie bazéna pomôcť rozvíjať kognitívne funkcie dieťaťa?

FOTO: Sunny studio/Shutterstock.com

Začiatky vo vode: Aký typ bazéna zvoliť?

Predtým, než sa bližšie pozrieme na jednotlivé pozitíva plávania pre deti, je potrebné zvážiť, aký druh bazéna bude na zaobstaranie najvhodnejší. Súčasné kvalitné bazény disponujú širokou škálou materiálov a dizajnov. Nafukovacie bazény sa ľahko inštalujú a premiestňujú. Hoci majú v porovnaní s modelmi, ktoré majú pevnú konštrukciu nižšiu životnosť, sú skvelou voľbou pre deti.

Bazény s konštrukciou, či už plastovou alebo oceľovou, sa dajú využívať ako nadzemné, alebo zapustené. Vďaka väčším rozmerom budú mať deti možnosť lepšie rozvíjať a zlepšovať svoje schopnosti vo vode, avšak ich vybudovanie je spravidla náročnejšie. Pred samotnou kúpou porovnajte pre a proti každej verzie, aby výsledný bazén potešil nielen nového plavca, ale aj ostatných členov rodiny.

Výhody plávania u detí: Keď bazény budujú charakter

Plávanie je zábavná metóda, pri ktorej sa deti udržia aktívne. Nejde len o aspekt zábavy, ale aj zdravia. Výhodami plávania u detí sa zaoberajú aj rôzne výskumy. Jedna zo štúdií Griffithovho inštitútu pre výskum vzdelávania priniesla pozoruhodné výsledky. Štúdia trvala štyri roky, takže odborníci mali možnosť pozorovať zručnosti v plávaní až u 7000 detí do päť rokov. Záver priniesol kladné výsledky, pretože plávanie u detí zlepšilo:

  • Kognitívne a sociálne funkcie
  • Jemnú motoriku
  • Jazykové zručnosti
  • Dokonca úlohy súvisiace s matematikou

Aké ďalšie výhody má pre deti plávanie v bazéne?

Je zrejmé, že malé deti môžu mať z nových zážitkov mierne obavy. So správnym výberom bazéna a dodaním pocitu bezpečia, sa môžete naplno venovať edukácii dieťaťa. Jednou zo základných vecí, ktorú sa malí plavci už od začiatku učia, je kontrola dychu, čo úzko súvisí so zvyšovaním kapacity pľúc. Plávanie v bazéne si vyžaduje pomerne intenzívnu fyzickú a mentálnu koncentráciu – keď dieťa dostane tieto faktory pod kontrolu, dosiahnutie úspechu už nebude prekážkou, ale jednoduchým cieľom.

Pridaj komentár