Art Film Fest ponúkol okrem premietaní aj diskusie na aktuálne témy

165

28. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest ponúkol okrem desiatok domácich i zahraničných filmov aj zaujímavý sprievodný program – premietanie storočného filmu Jánošík so živým hudobným sprievodom Davida Kollara, módnu prehliadku Spirit Hlavná: Fashion Meets Art Film Fest, fotografickú výstavu v Slovenskom technickom múzeu či vernisáž publikácie Filmové svety Miloslava Luthera autorov Petra Michaloviča a Petra Dubeckého. Dôležitými sprievodnými aktivitami boli však aj dve diskusie venované aktuálnym a mimoriadne dôležitým témam.

Prvá z diskusií priamo nadväzovala na premietanie dokumentárneho filmu To ta monarchia. Dokument režisérky Vladislavy Sárkány nazerá do fungovania obce Spišský Hrhov, ktorá sa stala známou pre príkladný spôsob komunitného spolunažívania. Zásluhu na tom má jej bývalý dlhoročný starosta Vladimír Ledecký, ktorý prišiel spoločne so svojím spolupracovníkom Michalom Smetankom porozprávať o spoločných skúsenostiach. Do diskusie sa k nim pridal aj kultúrny antropológ a odborník na rómsku problematiku Alexander Mušinka. Moderátorom diskusie bol reportér Andrej Bán.

Od šetrenia energií po kostýmy z druhej ruky – taký podtitul nesie diskusia, ktorá bola venovaná téme environmentálnej stopy slovenských filmov. Udržateľnosť dnes patrí medzi často skloňované pojmy. Klimatická kríza zasahuje prakticky do všetkých oblastí nášho života, film nevynímajúc. Je ale vôbec možné nakrúcať filmy s ohľadom na životné prostredie? O možnostiach udržateľného nakrúcania rozprávali projektová manažérka Slovenskej filmovej agentúry Eva Pospíšilová, producentka Radka Babincová a konzultant ekologického nakrúcania Roman Pivovarník. Diskusiu moderovala Daniela Piršelová, zakladateľka a organizátorka Climate Conference Slovakia.

Partnerom diskusie bola výrobná spoločnosť Magna, pre ktorú je téma trvalej udržateľnosti a zodpovedného prístupu k životnému prostrediu veľmi dôležitá. „Vieme využiť 99,5 % odpadov produkovaných v našich priestoroch, zaoberáme sa šetrením energií a podarilo sa nám úplne eliminovať plastový odpad z predávaných nápojov. Aktívne tiež podporujeme biodiverzitu v našom areáli. Máme vybudované hniezda a posedy pre vtáčích dravcov a aj včelie úle, ktoré nám produkujú med. Sme preto radi, že sme sa s Art Film Festom spojili práve v téme, v ktorej môžeme všetci prispieť k tomu, aby sme svet menili k lepšiemu,“ hovorí Adrián Kašper, manažér oddelenia kvality, bezpečnosti a životného prostredia spoločnosti Magna.

Témy životného prostredia sú Art Film Festu naozaj blízke – jeden z kľúčových festivalových priestorov to dokonca prezentuje už svojím názvom. Kino Úsmev si osvojilo prívlastok Zelené kino, čím naznačuje smer, ktorým sa do budúcnosti rozhodlo vydať. „Názov VSE Zelené kino nie je náhodný. Kino si vytvára nový koncept zelenej budovy a naša VSE už je jeho dodávateľom zelenej energie. Chystáme i ďalšie spoločné projekty, ktoré podporia tému udržateľnosti a sme radi, že i takto ich môžeme spoločne divákom priblížiť,“ vysvetľuje Katarína Šulíková z úseku komunikácie VSE Holding.

Pridaj komentár