Areál malebného Château Gbeľany zažil nevšedné popoludnie plné nablískaných tátošov, zvukov silných motorov a vône benzínu!

Historický hotel Château Gbeľany, ktorý sa nachádza necelých 10 km od Žiliny, privítal prvých hostí vo februári 2016. Vďaka pozitívnemu vzťahu majiteľov k umeniu a k histórii, barokový kaštieľ a jeho priľahlý anglický park každoročne ožívajú spoločenskými udalosťami. Medzi patria aj veľmi obľúbené stretnutia majiteľov historických vozidiel, ktoré sa stali už tradíciou.

Účastníci 2. ročníka Elegance Tour Château Gbeľany vyrážali v aktuálnom ročníku na okružnú jazdu z Gbelian do Žiliny, Bytče a späť. Zážitkom pre návštevníkov bola rarita podujatia – vozidlo EMF z roku 1912 i konvoj účastníkov 20. ročníka Retro Prague Historic Rally. Víťazom hlasovania odbornej poroty sa stal originálny Jiří Lukeš.

Verejnosť si hlasovaním zvolila taktiež svojho favorita, ktorým sa Pavel Arpai. Hviezdou podujatia sa tiež stal i Jozef Mihálik, majiteľ zbierky automobilov značky Škoda. Na svoje si prišiel i veľký fanúšik historických automobilov a známa tvár televíznej obrazovky – moderátor Ján Mečiar, ktorého sme stihli v exkluzívnom rozhovore vyspovedať.

Na dnešnú výnimočnú akciu ste dnes neprišli sám. Predstavili by ste nám váš historický automobil, ktorý svojou výraznou červenou farbou zaujal už stovky pohľadov?

Je to americké auto Chevrolet Corvette. Je to také klasické športové auto, ktorého modelový rad sa vyrába od roku 1955. Vtedy to auto ale vyzeralo úplne ináč. Toto je už jeho tretia generácia, ktorú ja osobne považujem za najkrajšiu. Hovorí sa, že línie tohto auta sú inšpirované fľašou Coca-Coly, čo možno vidieť hlavne ak v tom aute sedíte a vidíte okolie cez blatníky, ktoré sú vysunuté nahor. Je to 8-valcový motor s objemom 5,7 litra, ktorý má spotrebu 20 litrov na 100 km, číže nie je to rozhodne vozidlo na každodenné používanie. Ideálne je preto na takéto veteránske akcie, na ktorých sa takto vytešujeme.

Ako môžeme vidieť aj na tomto podujatí, rozmanitosť historických automobilov je skutočne pestrá. Prečo ste sa zamilovali práve do tohto modelu?

Pred niekoľkými rokmi som mal možnosť odviezť sa v takomto aute a aj si vyskúšať ho šoférovať. Po tejto skúsenosti som si povedal, že je to úplne fantastické. Ak ste videli film Americká krása, tak je to presne o tom … človek dospeje do takého štádia, že si chce proste urobiť radosť a chce sa jednoducho voziť na takomto absolútne nepraktickom a nepohodlnom aute a tešiť sa zo života.

Tu vyzerá každý z automobilov ako z výkladnej skrine. Aká je údržba takéhoto automobilu?

Výhodou týchto áut je to, že sú veľmi jednoduché – 4 kolesá, motor, prevodovka a nič mimoriadne. Po kúpe tohto automobil sa na ňom robili len jemné úpravy. Cez zimu a vlastne väčšinu roka je auto v garáži a používa sa iba presne na takéto podujatia. Dôležité je aby, bolo auto garážované aj cez leto, nakoľko červená farba je veľmi háklivá na slnko.

Majitelia historických vozidiel sú veľmi vzácnou a špecifickou komunitou. Ako dlho sa už zúčastňujete takýchto veteránskych podujatí a čim vás tieto akcie obohacujú?

Prvýkrát som sa zúčastnil v roku 2002. Bolo to na akcii v Bratislave s názvom American Classic Rallye, kde som sa vlastne dostal k takýmto americkým autám, ktoré ma najviac oslovili. Nie je to až tak o tom vození, ako o tom stretávaní sa s ľuďmi. S mnohými čo sú teraz tu, som sa nedávno stretol tiež na zraze v Michalovciach, predtým v Piešťanoch, atď. Práve to je na tom fajn, že sa stretnete tu a tam (úsmev).

Čo je najčastejšou témou, ktorú na takýchto podujatiach medzi sebou majitelia historických vozidiel rozoberajú?

Smiech. Často sa preberajú také otázky: kde zohnať náhradné diely, odkiaľ pochádzajú a podobne. Aj pri takýchto otázkach sa častokrát dozviete neuveriteľné veci. Až teraz nedávno som aj ja napríklad dozvedel, že do starých mustangov sa montujú svetlá zo škodovky 120, nakoľko je to presne ten istý rozmer. S mužmi teda rozprávame o takýchto veciach a s dámami sú to také bežné rozhovory o živote a každodenných veciach.

Manželka tento váš koníček podporuje?

Samozrejme. To druhé sedadlo spolujazdca je určené práve pre ňu (úsmev).

Pridaj komentár