Historický hotel Château Gbeľany, ktorý sa nachádza necelých 10 km od Žiliny, privítal prvých hostí vo februári 2016. Vďaka pozitívnemu vzťahu majiteľov k umeniu a k histórii, barokový kaštieľ a jeho priľahlý anglický park každoročne ožívajú spoločenskými udalosťami.

Koncerty Štátneho komorného orchestra, hudobný festival Pro Musica Nostra, či divadelné predstavenia na nádvorí, ako aj stretnutia majiteľov historických vozidiel v parku sa stali už tradíciou.

I tento rok ožila v parku Château Gbeľany prírodná galéria drevených sôch. Takmer dva týždne môžu návštevníci vidieť pri práci Akademického sochára Jaroslava Gaňu, Mgr. art. Ondreja Zimku a Mgr. art. Petra Repku.

Sochy, ktoré vytvoria, doplnia diela Akademického sochára Jozefa Mundiera, Mgr. art. Mareka Ryboňa a Mgr. art. Miroslava Palla. Tie boli predstavené vlani pri príležitosti otvorenia prírodnej galérie v parku Château Gbeľany.

Už počas rekonštrukcie v rokoch 2014 – 2015 bolo zrejmé, že terajší majitelia majú k prírode a prírodným materiálom – špeciálne k drevu – veľmi blízko.

Dôkazom toho je i rozľahlý anglický park, ktorý dodáva celému areálu neopakovateľné čaro.

Hoci sa zrejme prestal udržiavať v roku 1945, kedy kaštieľ opustili poslední majitelia Majláthovci, terajší majitelia sa rozhodli park zveľadiť a zachovať jeho pôvodné kontúry.

Hostia môžu relaxovať pri prechádzkach v tichom prostredí, oddychovať na lavičkách pozdĺž chodníkov, vnímať atmosféru historického priestoru a prírody, alebo sa kochať pohľadom na výnimočné majstrovské kúsky uznávaných umelcov.

Pridaj komentár