Keď sa pred takmer dvomi rokmi, 25. decembra 2016, objavila správa, že havarovalo lietadlo s členmi ruského súboru Alexandrovci, bol to pre celý svet šok. Na palube Tupoleva Tu-154 smerujúceho do Sýrie bolo 92 ľudí. Neprežil nikto.

Alexandrovci opäť mieria na Slovensko!!! Pietné miesto pre obete leteckej havárie je už takmer dokončené!

Najviac sa v tomto prípade hovorilo práve o súbore, ktorý je už 90 rokov najúspešnejším umeleckým súborom z Ruska, o Alexandrovcoch.

Okrem pomoci rodinám v krajine rezonovala potreba pripraviť dôstojné miesto posledného odpočinku. V týchto dňoch je takmer hotový.

V októbri slovenskí partneri súboru, ktorí dlhoročne pripravujú ich vystúpenia na Slovensku, vycestovali do Moskvy, aby si pripomenuli 64 členov súboru, ktorí už k nám nepricestujú. Víkendové predpoludnie na pietnom mieste, cintoríne v Mytišči, bolo pre všetkých mimoriadne emotívne.

Keď sa povie „Alexandrovci“, tak sa väčšine premietne obraz veľkého súboru na pódiu, kde desiatky hlasov mocne spievajú, hudobníci hrajú a členovia súboru tancujú. V Mytišči bolo až neskutočné ticho. Ani ruch mesta nedolieha a neruší posledný odpočinok.

Časti, v ktorej sú pochovaní Alexandrovci, dominuje pomník Stela venovaný tým, ktorí padli v službe vlasti. Je na ňom vyobrazená čajka, ktorá letí smerom k nebu a notový zápis. Pomník odhalili pri spomienkovej omši, ktorá sa konala rok po tragickej udalosti a sú na ňom mená všetkých obetí tragédie.

Na miesto pravidelne chodia rodinní príslušníci aj členovia súboru. Na niektorých hroboch sú fotografie, inde spomienkové predmety, nechýbajú kvety. Veľkosť tragédie z roku 2016 podtrhuje aj fakt, že mnohí rodinní príslušníci sú doteraz v opatere psychológov, ktorí sa im snažia pomôcť.

Zomrelí dostali takmer rovnaké pomníky, na ktorých sú ich plastické podobizne, niektoré však odlišuje aj niečo viac, napríklad poloha uloženého tela s ohľadom na vyznávanú vieru, či farba pomníka v prípade žien, ktoré neboli vydaté.

Miesto posledného odpočinku niektorých členov súboru je na Federálnom vojenskom pamätnom cintoríne, ktorý uviedli do prevádzky v júni 2011. Toto miesto je určené pre štátnikov a padlých vojakov, je na ploche 52 hektárov a plánovaných je 40 000 pohrebných miest. Na toto miesto sa dostanú len rodiny pochovaných a organizované skupiny. Ponuku na hrobové miesto na tomto cintoríne dostali všetky rodiny, niektoré sa však rozhodli pre uloženie svojich blízkych na iných cintorínoch.

FOTO: Andrea Čurná, Alexandrovci / The Alexandrov Red Army Chorus, TRIO Production

Po tragickej udalosti prešiel súbor nevyhnutnými zmenami. Bol vyhlásený konkurz a nový umelecký vedúci súboru, Gennadij Sačenjuk, mohol začať naplno pracovať. Turné, ktoré odohrali v roku 2017 na Slovensku, bolo venované pamiatke práve zosnulých členov a v programe bola zaradená aj skladba „Žeriavy“, počas ktorej boli premietané fotografie.

Ruský armádny súbor po absolvovaných konkurzoch a tvrdej práci si v tomto období pripomína však aj 90. výročie založenia súboru. Počas nedávneho vystúpenia v Boľšoj teatre preukázali, že patria medzi umeleckú špičku v oblasti zborového umenia a ich vystúpenie si po dvoch rokoch bude môcť pozrieť aj slovenský divák. Turné po 11 slovenských mestách sa začne 12. mája v Prievidzi a ukončí ho dvojkoncert v Bratislave 9. júna 2019.

ALEXANDROVCI 2019 – termíny a miesta koncertov

Pridaj komentár