Po Veľkej noci patria slovenské kiná biblickej dráme Apoštol Pavol. Film realisticky odhaľuje temnú minulosť apoštola Pavla, no najmä posledné dni jeho života a jeho dôležitú rolu medzi ranými kresťanmi v starovekom Ríme. Ako však takáto biblická dráma vznikala? Ako veľmi sa jej tvorcovia držali Písma a historických faktov?

Ako vznikal nový biblický veľkofilm Apoštol Pavol? Prinášame Vám jedinečné zábery z natáčania!!!

„Pavol bol pre mňa vždy fascinujúcou postavou,” hovorí režisér Andrew Hyatt. „Práve on podľa mňa najlepšie zosobňuje Božie odpustenie a milosrdenstvo. Stal sa z najväčšieho prenasledovateľa raných kresťanov jedným z najväčších evanjelizátorov v histórii cirkvi.”

„Myslím, že o Pavlovi nevzniklo veľa diel najmä preto, lebo jeho životný príbeh je veľmi divoký a bohatý,” pokračuje producent T. J. Berden. „Zdá sa nemožné, že to všetko dokázal prežiť jeden človek -je to ako sto životov v jednom.

Písanie scenára začalo dôkladným skúmaním Svätého písma. Počas toho objavili Hyatt s Berdenom detaily o Pavlovej starobe, v ktorej hrá dôležitú úlohu postava lekára Lukáša, autora Evanjelia podľa Lukáša, ktorý je jednou z hlavných postáv filmu.

Ako tvorcovia čerpali z Biblie?

„Uvediem príklad, prečo je Lukáš vo filme tak často,” hovorí Hyatt. „V 2. liste Timotejovi, ktorý Pavol písal z Mamertínskej väznice na sklonku svojho života, je na vrchu malý nápis: Je tu so mnou len Lukáš. Takže Lukáš bol vo väzení s ním. Zrazu sa pred vami otvorí tento nádherný svet, ktorý vychádza z Písma. Hoci sme vypĺňali medzery detailmi, všetky čerpajú z Biblie.”

Vo veľkovýpravnom filme sa predstavia v hlavných úlohách James Faulkner (seriál Hra o tróny) ako Pavol a Lukáša si zahral Jim Caviezel, známy najmä rolou Ježiša Krista z megahitu Umučenie Krista.

Caviezela zaujal najmä príbeh ranej cirkvi. „Ohromilo ma, že Boh si vybral túto malú skupinku ľudí, ktorých viera poháňala rozmach kresťanstva,” hovorí Caviezel. „Vo filme sledujeme všetkých týchto ľudí, napríklad aj Lukáša, skvelého doktora, ktorý nikdy nebude žiť v pokoji, kým nedokoná, čo musí. Nikto – ani on sám – nevie, ako pomôže Pavlovi.”

„Chceli sme nakrútiť film, na ktorý budú môcť rodičia vziať školákov, aby zistili niečo o Pavlovom živote,” hovorí Hyatt. „Dôležité bolo pre nás docieliť, aby diváci odchádzali z kina ohromení tým, čím všetkým si museli raní kresťania prejsť, čomu museli čeliť. Tí ľudia mali tak silnú vieru, že sa ničoho nebáli.”

Či sa to filmárom podarilo, môžete zistiť vo vašom kine už aj dnes! Biblický veľkofilm Apoštol Pavol prináša na plátna slovenských kíndistribučná spoločnosť Itafilm!!!

Pridaj komentár