Pomarančová koža si nevyberá a tak dokáže potrápiť ako štíhlu postavu, rovnako aj tú zaoblenú. Čo stojí za jej vznikom, čo ju zvýrazní a čo naopak pomáha s jej vymazaním?

Nevzhľadná koža v oblasti stehien, sedacích svalov a zadočka je estetickým problémom, ktorý postihuje veľkú väčšinu žien. Mužom sa vyhýba ako čert kríža a hlavným vinníkom sú genetické predispozície. Počas materstva sú väzivové tkanivá v pokožke namáhané a umožňujú tak veľké rozpätie, a to celulitíde skutočne svedčí.

O čo ale vlastne ide?

Zväčšené tukové bunky sú vytláčané na povrch kože a vznikajú nevzhľadné nerovnosti a hrbolčeky. V inkriminovaných partiách dochádza aj k obmedzeniu toku krvi a lymfy. Jej vznik má na svedomí mnoho spúšťacích faktorov. Sedavý spôsob života, jedálniček bohatý na tučné a sladké potraviny, tvorba toxínov a ich hromadenie v tele, fajčenie, nedostatočný pitný režim, hormonálne zmeny v dôsledku tehotenstva, menopauzy, ale aj vplyvom používania hormonálnej antikoncepcie.

Celulitída sa rozlišuje na 4 typy:

  1. Pomarančová kože sa objaví len v okamihu, kedy pokožku stlačíme. Tu je tok lymfy ešte v poriadku.
  2. Celulitída je jemne viditeľná aj bez stlačenia pokožky prstami. Na povrch vystupujú jemné nerovnosti, ktoré sa prejavia zo všetkého najskôr na vnútornej strane stehien. Počas ležania sa však pomarančová koža napne a vyhladí.
  3. Celulitída je viditeľná bez ohľadu na pozíciu, v ktorej sa nachádzate. Nerovnosti sú rovnako enormnejšieho charakteru. Mnoho odborníkov už v tejto fáze začína biť na poplach, pretože estetický problém pomaly prechádza do toho zdravotného.
  4. Dochádza k degenerácii tukových buniek. Pokožka je na dotyk tuhá, bolestivá a opuchnutá, čo poukazuje na hromadiace sa tekutiny, ktoré lymfa nedokáže odvádzať.

Ako s celulitídou zatočiť, keď ju už máte?

Usilujete sa o racionálne a zdravé stravovanie, obmedzte tučné a sladké. Myslite na konzumáciu kvalitných bielkovín, prospešných celozrnných variant namiesto bieleho pečiva. Namiesto parenej knedle si zamilujte obľúbený bulgur alebo kuskus. Cestoviny preferujte tie z konjaku a postrážte si celkový kalorický príjem. Pohyb je dôležitý. Beh, plávanie, pilates, joga. Skrátka čokoľvek, čo je vám blízke. Stavte na prúdy vlažnej a studenej vody. Pokožka sa vypne a tok krvi aj lymfy dostane zelenú. Pite dostatok tekutín. Stavte na múdre mobilné aplikácie, ktoré vám postrážia príjem tekutín. Zabudnite na sladké limonády a preferujte neperlivé nápoje bez cukru. Úplne postačí voda z vodovodu so šťavou z citróna alebo limetky.

Pridaj komentár