Tiež máte na záhrade alebo záhradke vykurovaný skleník? A využívate ho celoročne? Nie? Tak to je naozaj škoda. Aj nevykurované skleníky prinášajú svojim majiteľom potešenie po celý rok. Na nasledujúcich riadkoch nájdete naše tipy pre jednotlivé ročné obdobia, aby ste dokázali svoj skleník využiť efektívnym spôsobom.

FOTO: karegg/Shutterstock.com

Od jari do jesene si vie rady asi každý, ale čo v zime?

Skleníky sú skvelým pomocníkom každého záhradkára, pretože je vďaka nim možné, aj v našich podmienkach, pestovať mnohé teplomilné rastliny. Vypestovať tak môžete aj plodiny, pre ktoré nie sú naše teplotné podmienky vhodné. Možno sa budete diviť, že aj v zime môžete vykurovaný skleník skvele využiť. Stačí ho pred zimou vhodne pripraviť.

Ako pripraviť nevykurovaný skleník na zimu?

Už v októbri je vhodné myslieť na zimnú prevádzku vášho skleníka. Pôdu v skleníku porýľujte, odstráňte odumreté rastliny, pôdu dezinfikujte a následne vhodne pohnojte. Nezabudnite substrát aj dostatočne poliať. Zároveň vytvorte izolačnú vrstvu pred zimou. Vhodným izolantom je popadané lístie alebo netkaná textília.

Okrem toho je potrebné skontrolovať, či v skleníku nie sú žiadne škáry a štrbiny a prípadne ich utesniť. Nezabudnite tiež vypnúť vodu a vypustiť vodu z prívodnej trubky, aby vám rozvody v zime nepopraskali.

Čo môžete pestovať v skleníku v zime?

Už v októbri môžete vysadiť veľa byliniek, z ktorých sa budete cez zimu veľmi tešiť. Typickým príkladom je petržlenová vňať, polníček a iné. Do skleníka môžete na zimu vysadiť aj zimnú cibuľu. V prípade silných mrazov nezabudnite bylinky zakryť netkanou textíliou alebo bublinkovou fóliou. Nevykurovaný skleník môžete využiť na uskladnenie hľúz ozimín, ale aj pre palmy, ibisy, juku ši oleander.

Kedy začať so sadeničkami jarných plodín?

V skleníku, či už je vykurovaný alebo nie, môžete začať s pestovaním rastlín skoro na jar. Už v marci tak môžete začať s pestovaním sadeníc rajčín, vysiať mrkvu, reďkovku či petržlen. Zároveň môžete skleník na jar použiť pre sadeničky.

Nezabudnite, že pestovať môžete ešte aj na jeseň!

Aj napriek tomu, že ste zozbierali plodiny na konci leta alebo na jeseň, v skleníku môžete ešte raz vypestovať plodiny s krátkou vegetačnou dobou. Typickým príkladom je mrkvy, petržlen, šalát alebo rôzne druhy byliniek.

Pridaj komentár