Osvetlenie dokáže výrazne formovať charakter domácnosti. Platí to najmä vo večerných a nočných hodinách. Práve preto je dôležité dbať na jeho správne rozvrhnutie. Avšak, zároveň nezabúdajte na to, že lampy je vidieť aj cez deň. Ich dizajn teda taktiež netreba klásť na ľahkú váhu. V tomto smere stoja za pozornosť závesné svietidlá, ktoré vedia pekne oživiť priestor a umocniť jeho unikátny štýl.

Aby sme vám výber nových závesných svietidiel o niečo uľahčili, pripravili sme si pre vás niekoľko praktických tipov a inšpirácií na zaujímavé modely, medzi ktorými si nepochybne aj vy nájdete svojho favorita.

Kam sú vhodné závesné svietidlá?

Myslite na to, že nie všetky miestnosti sú vhodné na inštaláciu závesných svietidiel. Napríklad, vyhýbať by ste sa im mali v prípade chodieb a kúpeľní. Dôvodom je, že tieto priestory sú obvykle stiesnenejšie. Lampa visiaca zo stropu by miestnosť opticky ešte viac zmenšila, pričom by mohla byť aj prekážkou v pohybe.

FOTO: Vladeep/Shutterstock.com

Závesné lampy do obývačky a kuchyne

Naopak, závesné svietidlá skvele vyniknú v obývačke a kuchyni. V obývacej miestnosti je žiaduce, aby lampa bola výrazná a reprezentatívna. V kuchyni zas záleží na správnom osvetlení konkrétnych bodov. Skvelým príkladom je jedálenský stôl, ostrovček či kuchynská linka.

Výhody závesných svietidiel

Okrem toho, že závesné svietidlo je elegantným dizajnovým doplnkom, ktorý oživí miestnosť a prináša aj jeden veľký praktický benefit. Kým klasické stropné lampy distribuujú svetlo šírkovo, teda do celej izby, závesné svietidlá majú užší svetelný kužeľ. Tým, že žiarovka je nižšie pri zemi, dokáže lepšie osvetliť konkrétnu plochu ako napríklad spomínaný kuchynský ostrovček. Pri príprave surovín a jedál tak budete lepšie vidieť.

Výber závesného svietidla podľa dizajnu

Nezáleží na tom, či máte vašu domácnosť zariadenú v retro, modernom, vidieckom alebo industriálnom štýle. Závesné svietidlá sa dajú ľahko zladiť s ostatným nábytkom a doplnkami. Stačí si vybrať model so zodpovedajúcim dizajnom.

Praktický tip: Pokiaľ hľadáte závesné svietidlo, ktoré bude ako ušité na mieru vašej domácnosti, odporúčame vám zavítať na portál Biano. Ten združuje ponuky desiatok veľkých e-shopov a poskytuje tak široký sortiment svietidiel rôznych veľkostí, dizajnov a farieb. Navyše, ponúka aj praktické filtrovanie produktov a inovatívne hľadanie podľa obrázka.

Industriálny štýl

Spoločným znakom závesných svietidiel v industriálnom štýle sú veľké viditeľné žiarovky. Tie môžu byť zasadené do rôznych kovových či drevených konštrukcií. Využívajú sa reťaze, pričom dominujú betónové odtiene a čierna farba.

FOTO: Biano.sk

Vidiecky štýl

Aj rustikálne svietidlá využívajú drevené a kovové prvky. Tie sú často doplnené o zaujímavé dizajnové dekory.Pôsobia ľahkým dojmom a obvykle sú vyhotovené vo svetlých farbách, ktoré dodajú interiéru svetlosť.

FOTO: Biano.sk

Retro štýl

Pokiaľ obľubujete extravagantný dizajn, v ponuke retro závesných svietidiel si rozhodne prídete na svoje. Dostupné sú totižto v širokej škále farieb a zaujmú netradičnými tvarmi, ktoré vnuknú vašej domácnosti jedinečný charakter.

FOTO: Biano.sk

Moderný štýl

Či už uprednostňujete veľké tienidlá guľovitého tvaru, alebo skôr preferujete útlejšie konštrukcie, moderný štýl závesných svietidiel má pre vás riešenie. Lampu dokonale zladíte s inými prvkami v danej miestnosti.

FOTO: Biano.sk

Tip na záver:Závesné svietidlo sa snažte namontovať na tú časť stropu, pod ktorou sa často nechodí. Napríklad, nad jedálenský stôl, kuchynský ostrovček či konferenčný stolík v obývačke. Vyhnete sa tak tomu, že vyšší ľudia budú do lampy narážať hlavou.

Pridaj komentár