Vnímať film ako divák je niečo celkom iné, ako ho vnímajú jeho protagonisti. Po tom, čo sme vám predstavili hlavnú dejovú líniu tohto filmového trháku tu, ktorý do slovenských kín prináša Continental film, prinášame vám dnes niečo oveľa špecifickejšie a to exkluzívne rozhovory s tvorcami tohto výnimočného filmu. „Najviac sa mi na mojej postave páči, že v sebe zahŕňa a spája toľko krásnych vlastností. Po prvýkrát sa jej príbeh objaví v kinách a preto sme s Patty často o postave diskutovali. Je silnou bojovníčkou, no zároveň je aj zraniteľná, citlivá, sebavedomá, no niekedy i zmätená … všetky tieto vlastnosti sa v nej spájajú. A nikdy neskrýva svoje emócie, ani inteligenciu“, prezradila hneď na úvod hlavná hviezda filmu Wonder Woman – Gal Gadot.

Ako vnímajú film Wonder Woman dve skutočné hrdinky?

Spisovateľ William Moulton Marston po prvýkrát predstavil Wonder Woman komiksovým čitateľom v čase druhej svetovej vojny. Film je však zasadený do obdobia konca prvej svetovej vojny v roku 1918. „Bolo veľmi zaujímavé vytvoriť vzťah medzi touto dominantnou hrdinkou, ktorá pochádza z rodu silných a nezávislých žien, s rannými formami hnutia sufražetiek“, podotkol Charles Roven na margo časového posunu.

„Okrem toho, obdobie prvej svetovej vojny lepšie znázorňuje skutočné hrôzy modernej vojny z vizuálneho hľadiska,“ pokračuje Ch. Roven. „Po prvýkrát sa bitky zmenili – zatiaľ čo predtým išlo o bitky muža proti mužovi a vždy sa bojovalo na krátke vzdialenosti, tu sa začína bojovať z diaľky. Zrazu bolo možné spustiť bombu a nikto ani netušil, ako ich nepriateľ vyzerá, alebo koho vlastne zabíjajú. Zabíjanie bolo zrazu jednoduchšie. Chceli sme, aby Wonder Woman zažila takúto dynamiku vojny po prvýkrát. Predtým totiž bola zvyknutá na to, že bojovníci sú obdivovaní a uctievaní. Teraz však uvidí vojnu, v ktorej neexistujú hrdinovia, lebo nikto nemôže byť hrdinom, ak nevie, proti komu bojuje.“

Wonder Woman bude mať problémy to pochopiť. „Veľmi sa mi páči jej čistota,“ hovorí producent Zack Snyder. „Nemá traumu z minulosti, nesnaží sa pomstiť ľuďom, ktorí jej ublížili, ani nemá temnú minulosť. Mala krásne detstvo a naučila sa životným hodnotám. Stáva sa hrdinkou len preto, že chce dosiahnuť vo svete to, čo je správne. To je podľa mňa skvelé a Patty a Gal sa to podarilo vo filme zachytiť.“

Producentka Deborah Snyder úplne súhlasila s touto predstavou, no zároveň vie, ako má P.
Jenkins postavu Wonder Woman rada. „Jej radosť bola očividná počas celého nakrúcania,“ spomína si D. Snyder. „Veľmi Wonder Woman obdivovala a cítila sa zodpovedná – rovnako ako zvyšok tímu – za to, aby ju na plátne ukázala čo najvernejšie. Je to postava, ktorá tu bola pred nami a dlho po nás tu aj ostane. Bojuje za slobodu a spravodlivosť, no verí aj v lásku. A práve preto je taká pôsobivá.“

Keď pri ostrove Themyscira spadne lietadlo, Diana sa po prvýkrát stretne s mužom a ten jej ukáže svet za hranicami bezpečného ostrova. „Ona mu zachráni život a Steve Trevor ju za to naučí, ako funguje ľudský svet,“ vysvetľuje producent Richard Suckle. „V pôvodných komiksoch sú skvelým párom, no vo filme sa mi spolu páčia ešte viac. Iskrí to medzi nimi a vo filme sa ich vzťah rodí na pozadí veľkého dobrodružstva. Sú si rovní, potrebujú sa a učia sa od seba.

„Iskry medzi nimi preskakujú od prvého stretnutia,“ dodáva P. Jenkins, „a ich vzťah sa rozvíja jedinečným spôsobom, aký v podobných filmoch a v danej dobe nie je bežný.“

Chris Pine, ktorý si zahral kapitána Stevea Trevora, si tiež pochvaľoval ich rovnocennosť a páčilo sa mu, čo sa Steve od Diany naučil. „Účasť na tomto filme pre mňa bola niečím výnimočným, pretože je viac, ako len superhrdinským filmom. Pomocou filmu a jeho priamočiareho príbehu sa snažíme poukázať na činy tejto silnej ženy v agresívnom mužskom svete. Diana ukáže Steveovi – špiónovi, ktorý čelil zlu zoči voči a bol až po uši zahĺbený do morálne indiferentného, toxického sveta vojny – že je vo svete stále
miesto pre idealizmus a úprimnú túžbu pomôcť druhým. Tento príbeh nám má i v súčasnosti čo povedať.“

Pridaj komentár