Môžete si kúpiť drahé kvalitné tričko alebo košeľu, no ak sa nehodí k tomu, čo máte aktuálne v šatníku k dispozícii, nesedí veľkostne, prípadne si etiketa spoločenskej udalosti vyžaduje niečo lepšie, zbytočne vyhodené peniaze vám už nikto nevráti. Dokonale padnúce oblečenie, medzi ktoré rozhodne patrí aj košeľa, by nemalo byť príliš tesné a ani príliš voľné.

U pánov je ale správny výber často zbytočne komplikovaný. Chce to však len zvyk a trocha skúseností, s ktorými sa môžete oboznámiť, ak sa pustíte do čítania nášho článku. Nájdete v ňom niekoľko odporúčaní, ako si vybrať košeľu, ktorá bude ideálna na všetky príležitosti. A čím začať? Nuž, už pri skúšaní nezabudnite venovať pozornosť nasledujúcim podrobnostiam.

Golier

Golier košele rámuje tvár a krk. Ak je vybratý zle, dôjde k porušeniu celého obrazu. Ak je golier príliš tesný, stlačí krk a spôsobí nepohodlie. Príliš voľný golier (keď sú štyri prsty medzi krkom a golierom) však tiež nevyzerá najlepšie. Ideálnou možnosťou je, keď sa vám podarí voľne umiestniť dva prsty medzi golier a vonkajšiu časť krku. Prípadne používajte meter a potom si podľa vhodnej veľkosti vyberte košele aj z e-shopu.

Ramenné švy

Ak je ramenný šev príliš vysoko, je košeľa malá. Ak visí naopak príliš nízko, je košeľa veľká. V ideálnom prípade by ramenný šev mal byť na mieste, kde sa ruka pripája k ramennému kĺbu, čo vám zároveň poskytuje väčšiu voľnosť pohybu.

Obvod pásu a hrudníka

Ak je tkanina na hrudi napnutá, košeľa bude asi malá. Ak naopak zastrčené okraje košele visiace cez opasok pôsobia ako vrece, je to nevhodne zvolený strih a veľkosť. Vyhľadajte si niečo menšie alebo inú značku. Perfektná košeľa by mala dokonale kopírovať tvar hornej časti vašej postavy. Ak však máte problém s rozložením jednotlivých častí hrudníka a brucha, môžu vám s tým pomôcť nové pánske elegantné košele.

Šírka rukávu

Rukávy by zasa nemali byť príliš úzke, inak obmedzia vašu slobodu pohybu. Nevhodné sú aj príliš voľné rukávy, ktorých textílie visia dole. Rukávy s ideálnou šírkou priliehajú dostatočne blízko k ramenu. Samozrejme, závisí to od toho, ako ste na tom dobre s kondičkou, ktorá tvaruje vašu postavu, ramená a ruky.

Manžety

Ak sú manžety veľmi tesné, košeľa je malá. Ak vaše zápästie prechádza gombíkovými manžetami príliš voľne, košeľa je zasa veľká. V oboch prípadoch môžete použiť druhý gombík alebo si vyskúšať inú veľkosť. Pozor na to, aké nosíte hodinky. V tom prípade musí byť manžeta kvalitnejšia.

Dĺžka rukávu

Ak konce rukávov končia nad zápästím, je košeľa krátka. Vyskúšajte modely iných značiek. Ak rukávy čiastočne zakrývajú dlaň, musia sa skrátiť. Perfektné rukávy pokrývajú iba zápästie.

Dĺžka lemu

Ak váš nový opasok sotva zasiahne aj košeľu, je príliš krátka a bude z nohavíc „utekať“. V ideálnom prípade by spodný lem košele mal končiť niekoľko centimetrov pod pásom – ak potom zdvihnete ruky, košeľa sa vám z nohavíc nevykasá.

Krásna košeľa, ktorú si vyberiete na základe týchto, už dobre známych skutočností, môže byť súčasťou šatníka, s ktorým získate bonusové body pri nejednej udalosti. Tak vyberajte s dôrazom na každý jeden detail a určite „zahviezdite“.

Pridaj komentár