O tom, ako sa pralo v minulosti a ako sa perie dnes, by sa dala napísať rozsiahla štúdia. Ako správne prať sa musí naučiť každý z nás – najskôr od našich babičiek či mamičiek a postupom času získavame vlastné skúsenosti sami. Veď nie je nič lepšie, ako sa poučiť z vlastných chýb. Stačí jedno červené tričko v bielej várke alebo košeľa zmenšená o jednu celú veľkosť kvôli praniu na vysokej teplote stačí, aby sme tieto chyby už viackrát nespravili. Každý z nás však niekedy potrebuje pomocnú ruku, najmä v ďalších neobvyklých situáciách.

Bez pracích prostriedkov by to dnes ani nešlo. Odstraňujú nečistoty, škvrny, mastnotu a špinu z rôznych materiálov. Za normálnych okolností stačí dodržiavať inštrukcie na štítku odevu a pokyny pre dávkovanie na obale prostriedku, aby sme dosiahli požadovaný prací účinok. V súčasnej situácii sa ale objavujú úplne nové otázky: Musíme si prať oblečenie ihneď po návrate domov z obchodu alebo prechádzky s deťmi? Ako môžeme prať oblečenie, aby sme sa zbavili baktérií a vírusov? Aké ďalšie kroky môžeme podniknúť k minimalizácii rizika šírenia choroby?

Ak neviete, ako počas šírenia koronavírusu zaobchádzať s vecami, ktoré môžu byť živnou pôdou pre baktérie, nechajte sa inšpirovať radami odborníkov. Ako prať kuchynské utierky, uteráky, spodnú bielizeň, posteľnú bielizeň a oblečenie chorých členov rodiny?

1. Všetky uvedené predmety vložte do samostatného koša na bielizeň a perte ich vždy zvlášť.

2. Používajte dlhší prací cyklus a vyššie teploty (nad 60 ° C).

3. Bielizeň vyberte z práčky okamžite ako skončí prací cyklus. Sušte bielizeň vonku alebo v sušičke.

4. Použite prací prášok s bielidlom na báze aktívneho kyslíka alebo prací prostriedok s účinkom proti baktériám a vírusom. Informácie o prítomnosti bielidla v bežných pracích práškoch, ako je napríklad Ariel Mountain Spring, nájdete v zozname zložiek na obale. Táto zložka sa bežne používa v pracích práškoch, aby zabezpečila dokonalú belosť a čistotu tkanín, ale nepridáva sa k práškom určeným pre farebnú bielizeň.

5. Dôkladne si umyte ruky po každej fáze prania. Najväčším rizikom prenosu baktérií je dotyk so špinavým alebo mokrým oblečením.

Netreba tiež zabúdať na čistenie samotnej práčky a to v rámci dôležitej starostlivosti o čistotu a hygienu aspoň raz mesačne. Dokonale na to poslúži štandardný prací prostriedok s bielidlom na báze aktívneho kyslíka pri dlhom pracom cykle na 60 ° C alebo 90 ° C. Práčka by mala byť spustená bez naplnenia. Ďalšie informácie o čistení práčky nájdete v užívateľskej príručke k samotnému zariadeniu.

Bežné pracie prostriedky nie sú navrhnuté ani testované na antibakteriálne alebo dezinfekčné účinky, a to ani keď obsahujú bielidlo na báze aktívneho kyslíka. Ak sa chcete účinne zbaviť baktérií alebo vírusov, je potrebné do bielizne pridať špeciálny antibakteriálny a dezinfekčný prostriedok, ktorých účinky sa dočítate na obale. nezabúdajte tiež na to, aby boli všetky chemikálie uskladnené mimo dosahu detí. Ak používate napr. balenie Ariel Allin1 PODS, uistite sa, že vrchnák pri zatváraní vždy „cvakne“. Keď tento zvuk počujete, znamená to, že ho malé deti nebudú môcť otvoriť.

Pridaj komentár