„Ja za to predsa nemôžem.“ Túto vetu alebo skôr výhovorku pozná azda každý z nás. Pre človeka ako takého je, aj keď nie najsprávnejšie, no častokrát jednoduchšie a pohodlnejšie byť v úlohe obete. Práve táto myšlienka je jednou z línií knižnej novinky s názvom Sama za seba od spisovateľky Kataríny Mayer. Jej hlavnou hrdinkou je Lena, obetujúca svoj život pre blaho svojej dcéry, a ktorá sa ocitá v roli obete.

Všetko, čo sa jej v živote udialo, spôsobili vonkajšie okolnosti a strach z nich ovplyvnil jej rozhodnutia. Tie sa v danej chvíli mohli zdať ako správne, aj keď čas ukázal, že tomu tak celkom nebolo. Skutočnosťou však, že naše rozhodnutie ovplyvňujú nielen vonkajšie okolnosti, ale aj to, aký máme vzťah k sebe. Ak chcete začať rok 2020 ináč ako všetky predošlé, prinášame skvelé tipy odborníka, ako tak urobiť. Ako teda mať samú seba radšej o trochu viac?

Môže sebaláska vytvárať vzťahy k druhým?

„Na základe toho, aký máme vzťah k sebe, si vytvárame vzťahy k druhým ľuďom. Aj druhí ľudia sa k nám budú správať len tak, ako im dovolíme. Kvalitný partnerský vzťah má šancu preklenúť aj to, že sme nedostali v detstve toľko lásky, koľko by sme potrebovali. Niekedy, keď to nejde ani týmto smerom, hľadáme lásku inde. V konečnom dôsledku zase v sebe. Zdrojov zvonku môže byť veľa, ale nikdy to nebude také, aké by to bolo od rodičov.“ prezradil psychológ Martin Miler. Musíme si preto uvedomiť vzťah k sebe samému a vedieť, že sme hodnotní a lásky hodní ľudia.

Aj introvert môže žiariť! Neveríte?

„Ak by sme sa pozreli do viktoriánskej doby, introverti mali vyhrané. Vtedy sa očakávalo, že budú hovoriť len ľudia, ktorí budú vyzvaní. Extroverti boli vtedy nepohodlní a nevhodní. A dnes je to presne naopak. Ak niekto nie je extrovert, má smolu, pretože sa treba vedieť pretŕčať, prezentovať a byť otvorený. A pritom pomer extrovertov a introvertov je v populácií stále rovnaký, a obvykle majú tieto polohy svoj význam, avšak v dnešnej dobe to majú ťažšie introverti.“ uviedol Martin Miler. Postavenie introvertov a extrovertov v spoločnosti ovplyvňujú pri nedostatku sebalásky aj médiá, pretože výrazným spôsobom nastavujú určitý štandard.

Dámy, nespoliehajte sa na muža! Nájdite v prvom rade lásku k sebe samej!!!

„Treba povedať, že aj z osobnej skúsenosti viem, že to nie je pre tú ženu jednoduché. Ona sa potrebuje mať sama rada a otázne je, ako má nastavené svoje štandardy. Muž ju môže milovať takú aká je, avšak, ak sa ona nebude mať rada, nebude to fungovať. Toto za nás nikto iný neurobí, musí to každý urobiť sám za seba.“ dodáva psychológ Martin Miler. Je tiež otázne, či môže muž pomôcť žene v tom, aby dokázala vnímať svoju vnútornú krásu. Martin Miler hovorí, že na jednej strane v tom môžu zohrať veľkú rolu a to tým, že budú mať radi svoje ženy také, aké sú.

Odovzdajte lásku svojim dcéram a deťom

Položili ste si niekedy otázku, prečo ženy nemajú dostatok sebalásky? Psychológ Martin Miler hovorí, že aj to, že za posledné roky psychoterapeuti a psychológia riešia veci, ktoré po stáročia ľudia neriešili, tak je to celé výsledkom modernej doby a priemyselnej revolúcie, ktorá rozdelila rodiny, lebo muži chodili pracovať do fabrík a ženy zostávali doma. „A zrejme aj to, ako sa matky mali alebo nemali rady, tak to odovzdali v nejakej podobe svojim dcéram. Aj pohľad ženy samej na seba prekonal obrovský vývoj, pretože to, čo dnes je dôležité, pred sto rokmi neexistovalo. Vždy dobré, prináša aj niečo zlé. To je asi dôsledok toho, čo sme zažili za posledných sto rokov.“

Nezabudnite urobiť niečo len tak pre seba

Aj keď je to posledný bod nášho krátkeho zoznamu rád na to, ako mať radšej samú seba, je z nich asi najdôležitejší. Urobiť niečo len tak, bez toho, aby sme tým niekoho iného potešili, ale len pre to, že to urobí radosť nám– to je to, čo mnohým z nás veľakrát chýba. Robte veci, ktoré máte rady: oslaďte si kávu, relaxujte, poskočte si cestou do práce, kúpte si darček (aj keď maličkosť), vyskúšajte nové cvičenie, prečítajte si knihu … a hlavne, vytvorte si z toho zvyk. Čím častejšie si budete robiť malé radosti, tým častejšie sa budete cítiť spokojne.

„Žila som desať rokov v Kanade, narodili sa mi tam dve deti a mala som skvelú prácu. Jedného dňa som však začala pociťovať silnú túžbu vrátiť sa na Slovensko,“ hovorí Katarína Mayer a dodáva: „Ak by tento príbeh rozprával môj manžel, asi by to znelo inak, ale predsa len sme sa vrátili a asi to tak malo byť. Po návrate domov mi diagnostikovali vážne ochorenie, a to obrátilo náš život úplne iným smerom. Dnes, napriek tomu, že stále túžim cestovať po svete, si žijem svoj sen a píšem knihy. Aj preto tá aktuálna má názov ‚Sama za seba‘. Je to zrkadlo ženám, ktoré často zabúdajú na seba a potom v tichosti trpia. Taký by však život nemal byť,“ prezrádza autorka knihy Sama za seba, ktorá je prototypom človeka, dávajúceho na svoju intuíciu a človeka, ktorý nasleduje svoje srdce … aj keď sa to môže zdať absurdné a proti názoru všetkých okolo.

Pridaj komentár