Šperky sa vyrábajú z krásnych a vzácnych kovov, ktoré by mali niečo vydržať. Pôsobenie prachu, nečistôt a okolia však zanecháva nepríjemné stopy aj na takomto odolnom materiáli. Pleťové vody a mydlá, dokonca aj vzduch a vlhkosť, môžu vaše obľúbené kúsky časom otupiť a pripraviť o ich vzácny lesk.

FOTO: Kwangmoozaa/Shutterstock.com

Našťastie je možné väčšinu z nich vyčistiť bez toho, aby ste sa obrátili na profesionálneho klenotníka. Keď teda vaše obľúbené zlaté náušnice časom stratia stopercentný lesk, obráťte sa na tieto osvedčené a bezpečné metódy čistenia.

Dajte do poriadku vaše rodinné striebro

Ak nemáte po ruke leštidlo na striebro a potrebujete ho čo najskôr vyčistiť, vyskúšajte detské mydlo, jedlú sódu alebo zubnú pastu. Pozor však na to, aby neobsahovali drsné zložky, ktoré by mohli jemnú lesklú plochu šperkov poškodiť a poškriabať. V prípade postriebrených šperkov sa vyvarujte nadmerného trenia, aby ste povrch neopotrebovali.

Ako čistiť zlaté šperky?

Ak nemáte profesionálny prípravok, doprajte náramkom, krásnym zlatým retiazkam a náušniciam jemný kúpeľ v roztoku niekoľkých kvapiek mydla a trochy teplej vody. Prejdite šperky po obvode jemným štetcom, kartáčom alebo kefkou, potom ich vyberte, položte na mäkkú handričku a vysušte.

Svoj význam však má aj správna starostlivosť. Viete, ako sa o šperky správne starať?

  • Pri umývaní rúk, nanášaní skrášľovacích prípravkov, upratovaní domácnosti alebo nanášaní pleťových krémov, šperky z tela odstráňte.
  • Počas plávania si nedávajte šperky – chlór a slaná voda ich môžu poškodiť.
  • Po každom nosení perly utierajte mäkkou handričkou, aby ste z nich odstránili telové oleje a parfumy, ktoré ich môžu zafarbiť.
  • Nenechajte striebro dlho vo vašej šperkovnici a noste ho! Čím viac sa opotrebováva, tým viac sa leskne (trenie spomaľuje poškodzovanie a oxidovanie striebra).
  • Nechajte si cenné šperky pravidelne kontrolovať u renomovaného klenotníka, aby ste sa ubezpečili, že sú kamene v dobrom stave a sú ich nastavenia bezpečné.

Uvidíte, že lesk a nekonečná krása šperkov vám budú potom tou najlepšou odmenou.

Pridaj komentár