Kvalitná bezpečnostná obuv je navrhnutá tak, aby vydržala aj tie najnáročnejšie pracovné podmienky, to však neznamená, že nevyžaduje starostlivosť a pravidelnú údržbu. Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu udržať pracovné topánky v tom najlepšom stave a predĺžiť ich životnosť.

FOTO: Virrage Images/Shutterstock.com

Použite hydroizolačný sprej

Voda môže skrátiť životnosť prírodných vlákien, vrátane materiálov ako je koža alebo Goretex. Preto by ste mali svoju pracovnú obuv po kúpe ošetriť impregnačným sprejom, ktorý vytvorí extrémne nepremokavú hydroizolačnú vrstvu. Tá je zároveň odolná aj voči nečistotám – neabsorbujú sa do vlákien. Na druhej strane, ak pracujete vo vlhkom prostredí bežne, oplatí sa investovať do nepremokavých bezpečnostných topánok či gumákov.

Vyberte si správne doplnky

Je dôležité zvoliť vhodnú vkladaciu stielku, napr. tú s antistatickými vlastnosťami, či gélovú stielku, rovnako tak aj pevné šnúrky. Vedeli ste, že aj správne používanie šnúrok môže pozitívne prispieť k ochrane stehov vašej pracovnej obuvi? Nepodceňujte ani spôsob, akým si topánku vyzúvate. Šnúrky by mali byť za každých okolností rozviazané, aby nedochádzalo k nadmernému ohýbaniu a opotrebovávaniu pätovej časti.

Funkčné ponožky pre voľnočasové i profesijné aktivity

Aby vaše nohy zostali v pohodlí aj počas dlhého pracovného dňa a topánky hygienické, vyberajte si priedušné funkčné ponožky, ktoré budú odvádzať vlhkosť, resp. pot. Výhodou je aj spevnené polstrovanie v oblasti prstov a päty pre ešte väčšiu ochranu a pohodlie.

Čistenie a skladovanie

Topánky pravidelne čistite – mierne znečistenie, ako prilepená špina a zaschnuté blato, odstráňte nasucho jemnou kefou a následne pretrite navlhčenou handričkou. Pracovnú obuv nechajte vyvetrať. Skladujte ju na na mieste s dobrým prúdením vzduchu, napr. v otvorenom botníku, aby ste eliminovali tvorbu plesní, ktoré by mohli spôsobovať zápach.

V neposlednom rade treba podotknúť, že pracovnú obuv by ste mali nosiť iba na určený účel, teda na prácu, nie pri každodenných úkonoch či voľnočasových aktivitách. Zachováte tak ich dobrý stav a predídete predčasnej potrebe kupovať nový pár.

Pridaj komentár