Medzi dlhodobé a často sa opakujúce kožné ochorenie patrí aj atopický ekzém, ktorý sa objavuje najmä u mladistvých ľudí. Vznik atopického ekzému ovplyvňujú genetické predispozície alebo potravinová alergia. Ak chcete predísť jeho vzniku, tak by ste mali predovšetkým dbať na svoju stravu a potraviny, ktoré by vám mohli spôsobiť alergiu. Avšak za jeho tvorbou sa môže skrývať aj niečo iné, ako alergia na určité potraviny.

Foto: Boszyy Artist / Shutterstock.com

Ako sa prejavuje atopický ekzém?

Atopický ekzém sa prejavuje najmä začervenaním, opuchom, jemnými trhlinami v koži alebo nepríjemnými vyrážkami. Prejaviť sa môže aj záchvatovým svrbením alebo suchou kožou, ktorá už nedokáže zadržiavať vodu. Medzi rizikové faktory, ktoré môžu ovplyvniť vznik ekzému, patria roztoče, plesne, rozšírené baktérie, nekvalitné kozmetické prípravky alebo dokonca častý stres. Príznaky sa u dospelých a detí môžu meniť.

Ako liečiť atopický ekzém?

Ak sa chcete zbaviť atopického ekzému, tak by ste mali zvážiť vašu stravu, prípadne si zistiť, či vám niečo spôsobuje alergickú reakciu. Najlepšou voľbou je používanie prírodných liekov.

Aké zmeny urobiť v strave?

Pokiaľ vás často postihuje atopický ekzém, tak by ste si mali strážiť stravu kvôli alergénom, ako je napríklad kravské mlieko, sója, vajcia, ryby alebo orechy. Okrem týchto častých alergénov, existujú aj potraviny, ktoré môžu aktivovať alebo podporovať tvorbu atopického ekzému. Ak zistíte u nejakej potraviny alergiu, tak je potrebné, aby ste sa jej úplne vyhýbali. Možné alergie na určité potraviny je nutné si všímať najmä u detí. Ak spozorujete nejaké potraviny, ktoré dieťaťu nevyhovujú, tak sa ich snažte obmedzovať alebo úplne vylúčiť.

Čo môžete jesť?

Najprv vylúčte potraviny, ktoré by mohli spôsobiť alergiu. Určite nepodstupujte diéty, ktoré by vás mohli pripraviť o živiny. Je tiež potrebné, aby ste sa vyhli potravinám, ktoré môžu zhoršiť prejav atopického ekzému.

Prečo je ricínový olej dobrý v liečbe atopického ekzému?

Ricínový olej patrí medzi rastlinný olej, ktorý má široké využitie. Znižuje tvorbu baktérií a vírusov a ich ďalšie rozmnožovanie, a je tiež výborným pomocníkom pri boji rôznych kožných ochorení. Okrem toho je účinný aj pri zápaloch kože a účinne zmierňuje prejavy ochorenia. Oceníte ho aj pri starostlivosti o pokožku a vlasy, keďže ricínový olej má priaznivé účinky na hydratáciu vlasov a zdravie pokožky.

Atopický ekzém sa u vás môže objaviť pri častej konzumácií potravín, na ktoré máte alergiu. Takéto potraviny by ste určite mali vyradiť zo svojho jedálnička. Ak sa chcete vyhnúť jeho vzniku, tak by ste tiež mali dbať na to, akú používate kozmetiku. Riziková je najmä dekoratívna kozmetika, ktorá má neznáme zloženie alebo obsahuje neoverené zložky. Ricínový olej je zdravou alternatívou, ako sa môžete starať o zdravie svojej pokožky.

Pridaj komentár