Husté, zdravé a lesklé vlasy sú symbolom príťažlivosť a krásy. Bohatú hrivu, s ktorou urobíte dojem, by chcel mať na hlave asi každý. Niekto pre to nemusí ani pohnúť prstom, iného to stojí veľké úsilie a starostlivosť. Lenže, niekedy ani to nestačí. Obzvlášť, keď vlasy začnú povážlivo rednúť a strácať lesk. Jednou z mnohých príčin môže byť aj diéta alebo razantný prechod na inú stravu.

Ľudské telo je veľmi náchylné na nedostatok vitamínov a minerálnych látok, na hormonálnu zmenu či na stres. A práve týmto vplyvom vystavujete svoje telo počas diéty. Bielkoviny sú dôležitou súčasťou každého jedálnička. Ak ich telo dostáva málo, organizmus vyšle signál a rast vlasov zastaví pokojne aj na pár mesiacov.

Rozhodli ste sa schudnúť? Ak to naozaj potrebujete, určite vás v tom podporíme. S novým jedálničkom ale dochádza aj k zásadným zmenám vo vašom tele. Ľudské telo potrebuje k správnemu fungovaniu tie správne živiny, a to v dostatočnom množstve. Vo chvíli, keď zmeníte jedálniček alebo začnete držať diétu, niektoré živiny telu môžu začať chýbať a ono sa začne úplne prirodzene brániť. Spúšťačom padania vlasov počas diéty môžete byť aj stres z toho, že si zrazu nemôžete dopriať svoje obľúbené, aj keď nezdravé, potraviny.

“Telo je zvyknuté na určité fungovanie. V redukčnom režime je však zrazu všetko inak. Ak sa napríklad rozhodnete pre nízkosacharidové stravovanie, musíte sa obísť bez nezdravého cukru, ako prvej dôležitej veci (jednoduchých sacharidov), ale obmedziť musíte aj tie komplexné, kam patria napríklad aj niektoré druhy zeleniny alebo celozrnné produkty. Telo v tomto režime prepína na iný zdroj energie, ktorým sú tuky. Preto mu chvíľu trvá, kým sa s týmto stavom vyrovná. Vedľajším produktom tohto prirodzeného procesu môže teda byť aj nepríjemné padanie vlasov,“ vysvetľuje Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyňa značky KetoMix. Ak sa počas diéty neriadite rozumnými pravidlami, tak svoj organizmus môžete pri nich obrať o dôležité vitamíny a minerálne látky. S touto zmenou preto môžete telo dostať do enormného stresu. Taká miera stresu môže vaše vlasy zásadne ohroziť. To všetko môže následne končiť nielen „obyčajným“ rednutím vlasov, ale dokonca aj ich úplnou stratou,“ dodáva Monika Rychlovská Tělupilová.

Ako predísť padaniu vlasov?

Najdôležitejšiu rolu hrá psychická pohoda, pravidelný pohyb a aspoň 8 hodín spánku denne. Nezabúdajte sa však o vlasy pravidelne a správne starať. Nesvedčí im napríklad nadmerné používanie stylingových prípravkov, fénovanie, kulmovanie, žehlenie či sťahovanie do pevného drdolu alebo copu. Podstatnú rolu v starostlivosti o vlasy má aj pravidelný pitný režim a zdravá strava. To všetko tvorí základ nielen pevných a hustých vlasov, ale aj nášho celkového zdravia. Aké živiny sú pre vlasy tie najdôležitejšie?

“K hlavným látkam, ktoré naše vlasy potrebujú, patrí biotín. Ide o vitamín skupiny B, ktorý môžete čerpať z droždia, pečene, hovädzieho mäsa, vaječných žĺtkov a orechov. Ďalšou nevyhnutnou zložkou sú vitamíny C, D a E. Vitamín C nájdete predovšetkým v zelenine a ovocí. Vitamín D získate z rýb a húb a vitamín E zo semienok, orechov, paradajok alebo špenátu,“ radí Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyňa značky KetoMix.

Dôležité je, aby bol váš jedálniček aj počas diéty pestrý a boli v ňom v správnom pomere zastúpené živočíšne aj rastlinné produkty. Dostatočný prísun všetkých živín totiž zaručí nielen správne fungovanie vášho tela, ale aj zdravé, husté a pružné vlasy. Pri akomkoľvek obmedzení sa však nespoliehajte len na bežné potraviny. Zvlášť počas redukčného režimu, pri ktorom skladbu potravín musíte na nejaký čas obmedziť. Vtedy je potrebné zaradiť do jedálnička aj doplnky stravy.

Aké doplnky stravy sú proti vypadávaniu vlasov najúčinnejšie?

Kolagén pomáha nielen proti prejavom starnutia, ale prirodzeným spôsobom posilňuje a zahusťuje vaše vlasy.

Kolagén

Kolagén je prírodný doplnok stravy, ktorý sa postará nielen o vaše vlasy, ale aj o pleť, kosti, chrupky a nechty. Je najzastúpenejšou bielkovinou v našom tele, ktoré ho dokáže ideálne spracovať a transportovať tam, kde ho najviac treba.

Beauty Booster

Ide o doplnok stravy, ktorý obsahuje (okrem iného) metionín a MSM prášok. Metionín je látka nevyhnutná pre každého, kto túži po kvalitných nechtoch, vlasoch a pokožke. Ide o esenciálnu aminokyselinu, ktorá (priamo alebo nepriamo) je potrebná pre množstvo dôležitých procesov v tele. Dokáže si poradiť aj s vypadávaním a lámaním vlasov. MSM je síra v organickej podobe s prezývkou „minerál krásy“. Omladzujúce účinky sa prejavujú nielen vo vnútri tela, ale aj navonok – na vlasoch, nechtoch, pokožke i pleti.

Vitamíny skupiny B

B-komplex predstavuje súhrnné označenie všetkých vitamínov skupiny B. Patrí sem, okrem iného, aj riboflavín, kyselina pantoténová a biotín. Nedostatok všetkých týchto vitamínov zásadne ovplyvňuje rast, kvalitu a hustotu vlasov. Je preto nevyhnutné ich telu pravidelne dopĺňať, či už pestrou stravou alebo pomocou doplnkov stravy.

Zinok

Jednou z kľúčových živín pre zdravé vlasy je zinok. Ovplyvňuje nielen pevnosť, hustotu a rast vlasov, ale má zároveň priaznivý vplyv aj na kvalitu nechtov a pokožky. Ide o základnú minerálnu látku, ktorú nájdeme napríklad v červenom mäse, obilninách, strukovinách. Keďže si ho ľudské telo nedokáže samo vyrobiť, je nevyhnutné mu ho dodávať prostredníctvom zdravého jedálnička alebo doplnkov stravy.

Aké môžu byť ďalšie príčiny vypadávania vlasov?

Vlasy vyžadujú starostlivosť: vnútornú aj vonkajšiu. Čo to znamená? Niekedy môžete problém vyriešiť len obyčajnou výmenou šampónu alebo zaradením vyživujúcej masky do svojho vlasového rituálu. Niekedy je príčinou príliš časté farbenie, inokedy zase časté zapletanie vlasov do copov či drdolov. Z väčšej časti sa však vypadávanie vlasov spája s ochoreniami, hormonálnymi zmenami, uvádzanou stravou alebo stresom. Stres by ste rozhodne nemali podceňovať. Môže totiž negatívne ovplyvniť vaše zdravie po psychickej i fyzickej stránke. V najhorších prípadoch si následky ponesiete celý život. Platí to aj pre vlasy. Ak je vaše telo v strese, zažije šok alebo cíti fyzické napätie a pošle signál vlasovým folikulám. Tie dostanú následne informáciu na upokojenie, čo spôsobí buď spomalenie rastu vlasov alebo naopak, ich vypadávanie.

Pridaj komentár