Každý raz sníval o veľkom priestrannom bývaní. Realita však býva mnohokrát iná. Neobmedzenú kapacitu priestoru nahrádza malý počet metrov štvorcových a veľkosť miestností tak úplne nezodpovedá našim predstavám. Nič ale nie je stratené! Ak viete ako, každý priestor môže v konečnom dôsledku pôsobiť priestranne. Niekedy im stačí dopriať optické zväčšenie a zlepšiť konečný dojem tým správnym zariadením.
Rozšíriť malé priestory bez stavebných úprav síce nemôžete, no ich optické zväčšenie zvládnete pomerne hravo. Stačí len pár funkčných úprav, vhodný výber nábytku a doplnkov, a uvidíte, že výsledný efekt vás nesklame. Prinášame vám preto niekoľko osvedčených metód, s ktorými na nič dôležité nezabudnete. Ako začať?
1. Správna farebná kombinácia
Farby dokážu robiť divy. Menia naše pocitové vnemy a dokonca hrajú významnú rolu aj pri optickom vnímaní priestoru. Svetlé farebné odtiene danú izbu zväčšia a v konečnom dôsledku bude pôsobiť oveľa viac otvorene. Biela alebo tiež svetlobéžová farba je pri maľbe stien vždy skvelou voľbou. Rovnako voľte bledé farby aj pri kúpe väčšieho nábytku. Touto kombináciou získa priestor potrebnú vzdušnosť a bude pôsobiť čisto a priestrannejšie.
Svetlé odtiene stien aj nábytku výrazne zosvetlia priestor a opticky ho aj zväčšia

2. Podstata osvetlenia
Doprajte miestnosti okrem prirodzeného svetla aj dostatočný prísun toho umelého. Praktické svietidlá vám pomôžu vytvoriť jasnejšie priestory, ktoré budú opäť lahodiť aj našim očiam a premietať nám obraz opticky väčšej miestnosti.
3. Znásobenie svetla
Možno by ste to nepovedali, no dôležitým funkčným prvkom je v malej domácnosti zrkadlo. Práve vďaka nemu možno miestnosť opticky zosvetliť, čím bude pôsobiť oveľa väčšie. Ak umiestnite dve zrkadlá tak, aby viseli oproti sebe, miestnosť tým opticky znásobíte. Zrkadlo by sa ale nemalo nachádzať oproti oknu, nakoľko by vás určite nepotešili jeho neustále odrazy.
Zrkadlo bude funkčným pomocníkom a miestnosť opticky zväčší

4. Praktické využitie stien
Nezapĺňajte interiér zbytočne nábytkom a využite miesto aj na stenách. Tieto časti izieb bývajú totiž mnohokrát bez povšimnutia, o to prekvapivejšie sa vám môže zdať, ako prakticky ich dokážete využiť. Nástenné police, knižnice, či rôzne funkčné prvky pomôžu veci nielen uskladniť, ale i budú vhodnou alternatívou za štandardný typ nábytku. Rebrík visiaci na stene môže byť nielen dizajnovým prvkom, ale aj praktickým vešiakom. Realizujte sa pri hľadaní vhodného miesta, vrátane nevyužitej plochy nad dverami a nezabúdajte, že fantázii sa medze nekladú.
Využite pri zariaďovaní malých miestností aj steny

5. Viacúčelový nábytok
Stiesnené priestory často zužujú výber nábytku a minimalizujú konečný počet len na to nevyhnutné. Vopred si preto premyslite, čo všetko plánujete do izby umiestniť a koľko voľného miesta vám zostáva. Pri zariaďovaní je totiž podstatné zvážiť okrem funkčného vybavenia aj to, ako v týchto priestoroch budete dennodenne fungovať. Hľadajte teda taký nábytok, ktorým získate multifunkčné využitie. Okrem miesta spánku môžete pomocou postele získať aj ďalší úložný priestor na uskladnenie vecí. Pri jedálenskom stole voľte taký tvar, aby ho bolo jednoduché umiestniť a určite sa vyhnite okrúhlemu spracovaniu, ktoré by zbytočne zapĺňalo veľa miesta v izbe.
6. Minimalizácia doplnkov
Dizajnové doplnky a dekorácie taktiež zohrávajú veľkú rolu v tom, ako vnímame priestory. Pokiaľ máte poličky preplnené soškami, vitrínu plnú sklenených trofejí a čajový servis na poličke v obývacej stene, táto miestnosť bude preplnená a stratí vzdušnosť. Skúste sa zamerať len na pár ústredných doplnkov a vyhnite sa ich hromadeniu. Takéto kúsky sa stanú kľúčovým prvkom interiéru a určite vzbudia aj pozornosť návštevníkov.