V prípade, že by sme porovnávali miléniové deti a deti, ktoré vyrastali v období socializmu, nájdeme medzi nimi množstvo rozdielov. Jedným z nich je aj čítanie kníh. Kým deti narodené v čase predošlého režimu čítali knihy veľmi často, miléniové deti uprednostňujú pred čítaním kníh surfovanie po internete, hranie počítačových hier či pozeranie televízora.
Ako naučiť deti pravidelne čítať? Poradíme vám účinný spôsob!
Ako zmeniť moderné voľnočasové aktivity detí a naučiť ich intenzívnejšie a častejšie čítať knihy? Skúsme to napríklad takto!
Čítajme im odmalička
V prvom rade musíme začať hneď odmalička. Ak toto podceníme, môže sa stať, že naše dieťa, bude odmietať čítanie kníh a bude od nás požadovať, aby ste mu zapli rozprávku v televízore, či video na internete. Keď dieťa naučíme na čítanie kníh, v dospelosti bude čítanie patriť medzi ich obľúbené činnosti.
Je všeobecne známe, že čítanie zlepšuje analytické schopnosti, znižuje krvný tlak, znižuje stres, zlepšuje pamäť a v neposlednom rade posilňuje sebavedomie. Najlepšie je začínať obrázkovými knihami s minimom textu. Netreba sa báť! Čas ubehne veľmi rýchlo a listovanie v detskej rozprávkovej knižke, čoskoro vystrieda listovanie v odbornej literatúre.
Musíme ísť príkladom
Deti naučíme čítať knihy jedine tak, že im pôjdeme príkladom. Vidia v nás svoj vzor, preto ak my sami sa nebudeme čítaniu kníh venovať, môžeme to potom len ťažko očakávať od našich detí. Musíme im ísť príkladom. Nečítajme však len všeobecne známu motivačnú literatúru. Netreba sa báť pustiť aj do odbornejšej literatúry. Veď čítanie je terapia. Odbúrava stres a pomáha nám uľahčiť náročnejšie životné situácie.