Doba a okolie ich však vystavujú skúškam. Václav odmieta vstúpiť do komunistickej strany a tlak, ktorému musí čeliť po auguste 1968, ho doženie do psychiatrického ústavu. Dodržať dané slovo je pre neho stále náročnejšie. Viac o pripravovanom filme Slovo prezrádza jeho producent Maroš Hečko (AZYL Production).

Na akých miestach v Banskej Štiavnici a okolí ste konkrétne natáčali?

Natáčali sme v centre mesta, v uličke hneď vedľa lesníckej školy.

Ktorí herci sa zúčastnili natáčania na Slovensku?

Z hlavných rolí tu boli Martin Finger a Gabriela Mikulková. Okrem nich dvoch a ich detí ešte Ondřej Sokol a zo slovenských hercov bola v tejto scéne Helena Krajčiová.

Môžete prezradiť, aké konkrétne scény sa točili v Banskej Štiavnici a okolí? Na čo sa môžu diváci tešiť?

Bola to scéna sánkovačky. Potrebovali sme zimnú atmosféru a tá nám vyšla najlepšie, ako sa dalo. Dá sa povedať, že sme mali ideálne počasie, ráno bolo -17 °C a pritom svietilo slnko. Ideálny scenár pre kameramana, ale aj hercov, ktorí nemuseli mrznúť vo fujavici.

Ako protipandemické opatrenia ovplyvnili natáčanie? Zaznamenali ste z tohto hľadiska rozdiel medzi natáčaním v Českej republike a na Slovensku? Ako ste si s obmedzenými podmienkami poradili?

Splnili sme všetky zdravotné opatrenia. Celý štáb bol na testovaní PCR testami tesne pred nakrúcaním a nikto nebol pozitívny. Hotely boli ochotné otvoriť kvôli natáčaniu a poskytli nám výborný servis. Mesto Banská Štiavnica vyšlo v ústrety. Všetko išlo hladko, dokonca sme plán na dva dni dokázali naplniť za jeden, čo bolo veľmi rýchle, pričom má Beata Parkanová natočené všetko, čo potrebovala.

Nemali ste problém so snehom – s jeho nedostatkom či nadbytkom?

Naopak, podmienky vyšli dokonale, dokonca nám aj jemne snežilo počas ostrých, čo sme tiež chceli. A svetlo bolo jednotné, konštantné a neuveriteľné po celý deň.

Máte z natáčania na Slovensku aj nejakú vtipnú či prekvapivú príhodu?

Vtipné je už to, že sedemdesiatčlenný štáb točí v meste, kde nie je na ulici ani noha. Akoby sme si objednali nejaký skanzen. Mali sme naplnené všetky 3 T: ticho, teplo, tekutiny. Robilo sa výborne, nemuseli sme odháňať zvedavcov a ani zastavovať neustále prejazdy áut. Ako keby sme boli v meste duchov.

Ako ste vyberali hercov do jednotlivých úloh?

Kastingom a kamerovými skúškami.

Bolo náročné získať pre tento projekt populárnych, úspešných a časovo vyťažených hercov?

Vôbec nie. Všetkým, ktorým sme dali čítať scenár, sa páčil a nebolo nutné ich prehovárať. Navyše, posledné mesiace je práce veľmi málo, takže každý z vybraných hercov bol vďačný aj za menšiu rolu.

Film slovo prinesie na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Bontonfilm

Pridaj komentár