Sladké potešenie vo forme niekoľkých štvorčekov čokolády si rád dopraje hádam každý z nás. Čokoláda totiž pomáha uspokojiť chuťové poháriky a často sa stáva najlepším priateľom pri riešení problémov alebo v stresových situáciách. Lenže, čo ak v tejto hektickej dobe práve držíte diétu a vaše chúťky sú silnejšie ako vaša vôľa? Ako veľmi vám čokoláda pomôže a naopak, ako vám môže počas diéty uškodiť?

Vedeli ste, že strom, z ktorého čokoláda pochádza, sa volá Theobroma cacao? To v preklade znamená „pokrm bohov“. Čokoláda nie je počas diéty tabu, ale …

Dôležité je si vybrať správnu a kvalitnú čokoládu. Regály v obchodoch totiž ponúkajú veľký výber čokoládových výrobkov. Myslite však na to, že nie každý výrobok pravú čokoládu naozaj obsahuje. Z rôznych náhrad čokolády sú vyrobené napríklad aj mikulášske, vianočné či veľkonočné postavičky. Na prvý pohľad to zistíte podľa názvu. Oblúkom sa vyhnite cukrovinkám alebo pochúťkami. Vždy si skontrolujte zloženie na etikete. Podľa údajov na nej budete bezpečne vedieť, či ide o skutočnú čokoládu alebo iba jej napodobeninu.

Akú čokoládu si pri diéte môžete dopriať?

Počas redukčného režimu sa čokoláde rozhodne vyhýbať nemusíte. Zamerajte sa na kvalitnú horkú čokoládu s minimálnym obsahom 70 % kakaa. Je bohatá na živiny, telu dodá vlákninu, minerálne látky, ale aj horčík a železo. Kvalitu čokolády spoznáte podľa toho, že obsahuje minimálne 18 % kakaového masla a 35 % kakaovej sušiny. To hlavné, na čo by ste sa mali pri čokoládach zamerať, ak držíte diétu, je množstvo cukru.

Napríklad v tabuľke bielej čokolády tvorí cukor viac ako polovicu obsahu. Ak vám čokoláda počas diéty naozaj veľmi chýba, vyberajte si čokolády so zníženým obsahom sacharidov. Namiesto pridaného cukru v nich nájdete prírodné sladidlá, napríklad z koreňa čakanky obyčajnej. Výborne doplní váš jedálniček a vy sa nebudete musieť báť narastajúcich kíl. Aj keď sú tieto čokolády často prispôsobené diétnemu režimu, neznamená to, že môžete zjesť celú tabuľku na posedenie. Jedna alebo dve kocky bohato postačia na to, aby ste uspokojili svoje chuťové bunky, podtrhli obed „sladkou bodkou“ a zahnali chuť na sladkosti. Orechy v čokoláde so zníženým obsahom sacharidov vám tiež pomôžu zahnať chuť na sladkosti a pritom neohrozia vašu váhu.

Čokoláda je od svojho objavenia neodlučiteľnou súčasťou cukrárskeho a pekárskeho sveta. Skoro každý vanilkový výrobok má po boku aj svoju čokoládovú verziu. Ak by aj nie, je aspoň ozdobený čokoládou. Čokoládové produkty, na ktorých si môžete pochutnať aj počas diéty, by určite nemali obsahovať stužené pokrmové tuky a ani nadmerné množstvo cukru.

Cukor vymeňte za čakankový alebo trstinový sirup, namiesto klasickej čokolády použite mliečnu alebo horkú so sladidlom. Klasickú múku nahraďte orechovou a sladené kakao pravým holandským. S miernou obmenou receptov na klasické vianočné pečivo tak dokážete ľahko vykúzliť zdravšie alternatívy, na ktorých si pochutíte bez výčitiek.

Pridaj komentár