Jedno z najkrajších zvierat planéty. Takto je bez pochýb táto dokonale pruhovaná šelma právom nazývaná. Ako dobre poznáte tigre?

Viete, ktorý poddruh je najväčší, ako dlho sa stará samica o mláďa, alebo koľko mäsa za rok tento predátor zje? Tu prinášame hneď niekoľko odpovedí …

  • Šelma na vyhynutie

Za posledných sto rokov klesal počet tigrov žijúcich vo voľnej prírode závratnou rýchlosťou. Zatiaľ čo v roku 1920 bolo ich bolo narátaných nad 100 000 kusov, v súčasnosti žije na Zemi len asi 4 000 tigrov, čím sa ich výskyt znížil na 7 % svojho pôvodného teritória.

  • Tiger jávsky je k nahliadnutiu už len v knihách

Rozoznávame 9 poddruhov tigrov. 3 z nich sú už úplne vyhubení – tiger jávsky, kaspický a balijský. Zvyšným 6 poddruhom už tiež dlhšiu dobu hlasne zvoní umieračik. Medzi najohrozenejšie druhy patrí tiger ussurisjký (amurský) a tiger čínsky.

  • Cieľ pašerákov a šarlatánov

Likvidácia ich prirodzeného prostredia v podobe vyrubovania lesov a hubenia ich potravy, pytliaci, ktorí za tigriu kožu či pazúry dostávajú nemalé peniaze, či údajne zázračné nápoje čínskej medicíny, ktorých hlavnou ingredienciou je prášok z rozmletých tigrích kostí. To všetko sú hlavné príčiny toho, že tieto nádherné zvieratá rapídne miznú z povrchu zemského.

  • Tiger, kráľ zvierat

Na rozdiel od západnej civilizácie, kde je za kráľa zvierat považovaný lev, v Ázii za kráľa zvierat uznávajú tigra. Nazývajú ho „pán džungle“ či „cár tajgy“. V niektorých východných kultúrach mal tiger dokonca božské postavenie. Každý 12. rok je v čínskej kultúre rokom tigra. Tí, ktorí sa v tomto znamení narodili, sú charizmatickí vodcovia, ktorých len tak niečo neskolí.

  • Pruhovaná naj…

Tigre ussurijské a indické sú najväčšie mačkovité šelmy. Samce merajú až dva metre a vážia i 300 kg. Najmenším žijúcim poddruhom je tiger sumatriansky, ktorý dosahuje dĺžku 155 až 170 cm. Po ľadovom a hnedom medveďovi je tiger najväčším suchozemským predátorom. Tigre vynikajú i v behu. Pri love dokážu svoje telo rozhýbať do rýchlosti až 60 kilometrov za hodinu a vrhnúť sa na svoju korisť skokom dlhým až 9 metrov.

  • Čo tigre vedia viac a čo menej?

Tigre sú výborní plavci a na rozdiel od ostatných mačiek majú radi vodu. Dokážu preplávať až 8 km. Je známy i prípad, kedy samec tigra preplával celých 29 km. Na rozdiel od iných šeliem však zle a neradi šplhajú. Majú skvelý zrak, naopak, čuch je ich najslabším zmyslom.

  • Tiger predátor

Za obávaného lovca je tiger považovaný právom. Nerobí mu problém uloviť korisť, ktorá ho výrazne prevyšuje veľkosťou i hmotnosťou. Najčastejšou potravou sú veľké cicavce – prasatá, či vysoká zver, ktorú stopujú a po krátkom šprinte skolia. Trúfne si i na krokodíla či medveďa hnedého. Ročne zje zhruba 50 kusov zveri.

  • Unikáty

Nenájdeme dvoch tigrov, ktorí by mali identické pruhy. Čo však majú rovnaké, je vzor na čele, ktorý pripomína čínsky znak pre slovo „kráľ“. Keď uvidíte bieleho tigra, buďte si istí, že sa jedná o tigra indického. Ten ako jediný z poddruhov môže vytvárať túto unikátnu bielu mutáciu. Odhaduje sa, že zhruba na 15 000 bežne sfarbených indických tigrov, pripadá jeden biely.

  • Otec bez záujmu

Tigre sa rozmnožujú počas jari, kedy začnú hľadať vhodnú samicu. Tá začína byť plodná vo 4. roku života. Po úspešnom spárení sa samec vracia späť do svojho teritória a starosť o mláďatá prenechá ich matke. Tá kojí mláďatá zhruba 8 týždňov. V jednom roku sú malé tigríčatá schopné si sami obstarať potravu. S matkou zostávajú do veku troch rokov.

  • Zachráňme tigre

29. júl je stanovený ako medzinárodný Deň tigrov. Ochrancovia zvierat a vládne organizácie robia všetko pre to, aby nám nie iba tento deň pripomínal nutnosť zachrániť tieto nádherné šelmy pred vyhynutím. Oscarový režisér Ross Kauffmann vo svojom najnovšom dokumente Zem tigrov (Tigerland) poukazuje na problematiku miznutia tigrov z voľnej prírody a na neľahkú misiu ochrancov, ktorí sa ich snažia navrátiť späť na miesta ich pôvodného výskytu.

Na Discovery Channel je Zem tigrov (Tigerland) vysielaný v premiére 31. marca 2019 od 20:00

Pridaj komentár