S každou ženou občas poriadne zamávajú hormóny. Je to prirodzené, najmä pred očakávanou menštruáciou. Príčinu treba hľadať v pôsobení hormónov, ktoré zastávajú v organizme ženy veľmi dôležitú funkciu. Jedná sa hlavne o estrogén a progesterón. Estrogén, ako jeden z najdôležitejších hormónov, riadi dôležité ženské procesy od prvej menštruácie až po menopauzu. Hormóny by v ženskom tele mali byť v rovnováhe. Akonáhle začne niektorý z nich trápiť v podobe nižšej alebo vyššej hladiny, tak odštartuje veľa fyzických a psychických problémov. Hormóny v tele ženy riadia všetky jej životne dôležité funkcie a ovplyvňujú tiež aj správanie.

Aj vy ste často nervózna a podráždená? Nedovoľte, aby vás prevalcovali hormóny!

Príznaky hormonálnej nerovnováhy: alergie, bolestivé prsníky, cysty, vyčerpanosť, padanie vlasov, rast chĺpkov na tvári, nervozita, nespavosť, potenie, neplodnosť, zhoršenie pamäte, PMS, atď. Hormonálna nerovnováha môže mať za následok rakovinu maternice, myómy a iné.

Liečba a prevencia

Pri liečení hormonálnej nerovnováhy odporúčame vyskúšať niektoré z dostupných prírodných byliniek, ako napr. Angeliku lúčnu, ktorá je kráľovnou bylín pre ženy. Ďalej sa odporúča Šalvia lekárska a Hloh obyčajný, ktoré svojím zložením výrazne napomáhajú v boji proti nerovnováhe. Tieto bylinky priaznivo ovplyvňujú telo ženy a udržiavajú ho v dobrej kondícii. Aby vás však hormóny neprevalcovali, mali by ste dodržiavať aj isté zásady zdravej životosprávy. „Naďalej však platí, že pravidelné gynekologické vyšetrenia sú najlepšou prevenciou,“ uzatvára gynekologička MUDr. Ilona Hegerová.

Máme pre Vás aj zopár rád, ktoré dopomôžu k tomu, aby si hormóny nerobili čo chcú. Dostatočná vyvážená strava a pohyb je základom pre zdravie človeka a aj pre zdravie v hormonálnej rovine. Do svojho jedálnička by ste mali zaradiť veľa listovej zeleniny, kel a kapustu. Dôležitý je aj správny pohyb. V prípade, ak dostupné opatrenia nepomáhajú, treba vyhľadať lekára, ktorý spraví hormonálny profil a nasadí správnu hormonálnu liečbu v podobe antikoncepcie.

Čo robiť, ak nechcem brať hormonálne tabletky?

Ak nie ste naklonená tejto možnosti, vyskúšajte jedinečný prípravok pre vaše intímne zdravie INDONAL WOMAN®. Vedecké štúdie potvrdzujú, že Indol-3-carbinol (I3C), ktorý je zložkou prípravku INDONAL®, vplýva pozitívne na hormonálnu rovnováhu. Látka I3C je  prírodný extrakt z brokolice a ďalšej hlúbovitej zeleniny (kapusta, kaleráb, karfiol). Indol-3-karbinol je schopný kontrolovať aktuálny stav hormonálnych hladín a nepretržite ich upravovať zvyšovaním alebo naopak potláčaním produkcie pohlavných hormónov tak, aby udržoval ich optimálne hladiny. Zabezpečí, aby nedochádzalo v organizme k prílišnému poklesu ani vzostupu hormonálnych hladín alebo k ich kolísaniu. S odľahčením povedané, sleduje vašu hladinu hormónov. „Látka I3C sa stala veľmi populárnou prírodnou látkou v prevencii rakovinových ochorení, najmä prsníka a vaječníkov. Ide o látku hojne rozšírenú v čeľadi kapustovité. Pri tejto látke sa predpokladá niekoľko mechanizmov účinku. Uvádza sa najmä antiestrogénová aktivita, priamo sa viaže na estrogénové receptory, kde pôsobí ako antagonista,“ hovorí Silvia Fialová z publikácie Fytoterapia benígnej hyperplázie prostaty.

Pridaj komentár