TOTO! je taká galéria, v ktorej sú vystavené ilustrácie – obrázky, ktoré si pamätáme z knižiek, čo sme čítali ako deti, aj z tých, čo si teraz čítame so svojimi deťmi. Ilustrátorov, čo ich namaľovali, však často ani nepoznáme: veď komu by napadlo hľadať niekde na konci knihy meno napísané drobnými písmenkami. A tak nám často uniká, aká je slovenská ilustrátorská tradícia úžasná. A aj to, že ilustrácia je také isté umelecké dielo ako obraz či grafika. Zaslúži si visieť v galérii. Alebo u vás doma.

Aj vy radi spomínate na detstvo? Urobte tak na výstave Alojza Klima s názvom KIKIRIKI už aj dnes!!!

Alojz Klimo študoval v rokoch 1941 – 45 na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave a to na oddelení kreslenia a maľovania u prof. Maximiliána Schurmanna a Gustáva Mallého, od r. 1945 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Prahe. Nebol len ilustrátorom, venoval sa maľbe, grafike, aj monumentálnej tvorbe a tvorbe priestorových objektov a hračiek. Ilustroval takmer 20 kníh a leporel pre detského čitateľa, napr. Čačky hračky Kristy Bendovej, či Kráľ času Boženy Němcovej.

Bol z tých ilustrátorov, ktorí vedeli, že deti úplne pokojne zvládnu aj moderné umenie – že ich netreba vtesnávať do zjednodušeného, cukríkového sveta. Nebál sa do ilustrácie preniesť abstrakciu, geometrické konštrukcie, rôzne (ná)znaky, odkazy na ľudové umenie, ani špinkavé farby. Často používal ako techniku kolorovanú koláž, ktorá v jeho obrázkoch vytvára pocit hmoty, pridáva perspektíve na objeme.

Nech sa páči, vstúpte a vychutnajte si diela talentovaného ilustrátora Alojza Klima, ktoré vás na okamih prenesú do vášho detstva!

Výstava trvá v TOTO! je galéria na Moskovskej ulici 29 v Bratislave od 12. 4. do 15. 6. 2018

Pridaj komentár