Novoročné predsavzatia bývajú častokrát veľmi ťažkým orieškom. Dáva si ich takmer až ¾ svetovej populácie, no len polovica z nich to aj dokáže dodržať. Možno patríte aj vy do veľmi početnej skupiny ľudí, ktorá chce začať cvičiť alebo chudnúť … a to možno už aj po niekoľkýkrát. Ako to urobiť tento rok tak, aby to konečne vyšlo?

„Vo všeobecnosti sú ciele výborné, avšak z praxe viem, že novoročné predsavzatia nevychádzajú z pohnútky ‚chcem niečo robiť alebo musím niečo urobiť,‘ ale preto, že ide o novoročné predsavzatie. A to zlyháva nielen na predsavzatí, ale už na samotnej pohnútke,“ prezradil Ľuboš Gsch, tréner a autor kníh Začni cvičiť s POHYBom.

„Viem, že je možné všetko, ale je aj potrebné si dať také ciele a s takou pohnútkou ísť do nich, aby bol človek schopný ich aj zrealizovať. Aj ja by som sa chcel viac venovať angličtine, či viac na sebe pracovať, písať knihy, avšak neumožňuje mi to čas,“ dodáva Ľuboš Gsch o tom, ako by sme si mali dávať ciele na základe svojho hodnotového rebríčka a prihliadať pritom na čas, ktorý sme schopní a ochotní stanovenému cieľu venovať.

Ako ale s takýmto novoročným predsavzatím vydržať čo najdlhšie?. „Mojou filozofiou je, stretnúť sa s človekom, oboznámiť sa s jeho plánmi, povedať mu svoju filozofiu a keď to spolu ladí, môžeme začať. Aj tak však u niektorých ľudí narážam na určité nesprávne stanovené ciele. Keď spolu začneme cvičiť a dohodneme si 4 tréningy do týždňa, vydrží im to možno niekoľko týždňov a následne sú schopní realizovať tak jeden – dva tréningy do týždňa. Dôvodom je nedostatok času, únava, či nestíhanie vecí z ostatných oblastí života. Znamená to, že cieľ nebol stanovený reálne, teda východisková situácia, ktorú ten človek v danej chvíli mal, nevyhodnotil správne a tým pádom cieľ padol,“ konštatuje Ľuboš Gsch.

Predtým, ako človek začne cvičiť, je dôležité stanoviť si, koľko času na to reálne má a tiež to, čo je ochotný pre to urobiť a ideálne aj v ako časovom rozpätí. Netreba si tiež zabudnúť určiť, v akom štádiu sa v splnení svojich cieľov nachádzame. Sú dva typy ľudí, s ktorými sa tréner stretáva. Jedna skupina sa preceňuje – ide najmä o mužov. Druhá skupina sa podceňuje a tu ide najmä o ženy. U žien sa stáva, že zvládnu oveľa viac, ako si stanovia a u mužov presný opak – nezvládnu ani polovicu stanoveného cieľa.

Akú radu dáva profesionálny tréner Ľuboš Gsch do samých začiatkov? „Najlepšou radou je triezvosť. Veľa ľudí si myslí, že presúvať záťaž sem a tam, je vykonávanie cviku. Nie je to celkom tak. Správne cvičenie má určité zákonitosti. Niekto zastáva striktnú techniku, ktorú si naštudoval a nič iné pre neho neexistuje. Ja patrím do druhého tábora, ktorý hovorí o tom, že sú cviky, nie jeden, ale viac a treba sa pohybovať v určitých medziach. Dôležité je, aby človek vedel, čo vlastne robí. Často to ľudia nevedia a potom necvičia správne. Mali by si teda naštudovať aspoň nejaké základy, alebo sa s niekým poradiť. Premiestňovaním záťaže sem a tam si totiž môžu viac ublížiť ako pomôcť. Čo by mohlo byť veľmi osožné pre telo aj dušu, je tak zraňujúce pre fyzický aj psychický stav,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Hovorí sa, že robiť niečo je vždy lepšie, ako nerobiť nič. Ľuboš Gsch súhlasí, a dodáva, že tak treba robiťs rozmyslom. Lebo robiť niečo bez akýchkoľvek skúseností je dvojsečná zbraň. Ak tento rok opäť začínate v januári chodiť do fitness centra, pripravte si zoznam cvikov vopred a potom v zrkadle sledujte, či máte správnu techniku. Prípadne oslovte trénera, ktorý vám určite poradí. Nezabudnite na správne stanovený cieľ – schudnúť 10 kilogramov za jeden mesiac je pre väčšinu z nás (pokiaľ nie ste obézny) nielen nereálne, ale aj nezdravé.

Ak ale nemáte čas chodiť do fitka a na pravidelné tréningy, nezúfajte. Knihy Začni cvičiť s POHYBom pre mužov a Začni cvičiť s POHYBom pre ženy sú napísané tak, že s nimi môžete cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek – napríklad aj doma. Poskytujú konkrétny postup čo trénovať (cviky, série, opakovania) a tiež presné informácie o tom, ako trénovať (konkrétne popisy cvikov a ich prevedenia) spolu s autentickými fotografiami a postupom. Sú doplnené o tipy, ktoré je možné v tréningu využiť pre ešte väčšiu efektivitu. „Knihy sú určené do posilňovne, avšak množstvo tréningov je možné realizovať doma, nakoľko nie sú potrebné pomôcky na cvičenie alebo len minimum,” dodáva Ľuboš Gsch. Podľa jeho kníh si úspešne tvarujú postavu aj herečky Petra Bubeníková a Zuzana Vačková.

Pridaj komentár