Prežil to každý.

Svoj príbeh o láske, o vášni, o bolesti, o násilí, o smútku.

Každý inak.

Od nehy po násilie.

Tých príbehov pre dospelých je v knihách veľa. Každý slovenský ilustrátor má v portfóliu nejaké tie obrázky muža a ženy v intímnych chvíľach. Register je široký: od nesmelých, v náznakoch, po odvážne, kde je vidieť každý sval, od predátorských, smelých, po tie nudne voayerské. Vytvorené perom, ceruzou, štetcom, vyryté do dreva, do lina, leptané …

Skúsili z nich zložiť výstavu. A nechceli bulvár. Aniretrospektívu. A tak výstava Ách v TOTO! je galéria na Moskovskej 29 vBratislave graduje tak, ako gradujú vzťahy. Stojíte v miestnosti a vidíte akonapätie medzi ženou a mužom stúpa od nežných, poetických ilustrácií JanyKiselovej-Sitekovej, cez nečakane robustné lino Jozefa Cesnaka, aj dlhé a tenkéťahy perom (akoby cez celé telo) Martina Kellenbergera. Ako si to šepkávané razí cestu cez tučnučké nahépostavičky Petra Kľúčika, ktoré si tú rozkoš na stránkach doslova dionýzovsky užívajú, či rovnako vtipné zobrazenieDekameronu od Jána Lebiša, naratívne ilustrácie Mariána Oravca, aj vášnivý scribbling, ten rýchly, až neurotickýťah pera Petra Ondreičku v opozite k tichej vášni poézie Mily Haugovej.

Tak akosa vzťahy skladajú z kúskov, také sú aj na stenách galérie koláže Mariána Čunderlíka,Anastázie Miertušovej a Petra Augustoviča. A tak, ako dotyk medzi mužom a ženounie je vždy láskou a nie je vždy vznešený a čistý, ale ľahko sa preklopí do násilia, také sú aj hutné,surové ilustrácie bez zábran od Jozefa Gertliho Danglára k prvej knihe PetraPišťaneka – Rivers of Babylon, aj Kataríny Slaninkovej k jeho (Pišťanekovej)nevydanej knihe Obludárium. Osobitými časťami výstavy sú podhľady na intimitu vautorských knihách Miloša Koptáka, Emila Drličiaka, Matúša Maťátka a PetraBařinku a rovnako tak erotické bibliofílie slovenských autorov predvojnovéhoobdobia až štyridsiatych rokov zo zbierky Petra Uličného.

Výstavu Ách si môžete pozrieť v TOTO! je galéria na Moskovskej ul. 29 v Bratislave od 6.12.2018 do 24.1.2019.

Výstavu z verejnýchzdrojov podporil Fond na podporu umenia

Pridaj komentár