Určite ste už zažili situáciu, pri ktorej ste sa dozvedeli informáciu zo skutočného života, ktorá bola oveľa čudnejšia ako fikcia z kultové sci-fi. História nás o takýchto faktoch presvedčila už veľakrát.

Nevesta si v roku 1947 vyrobila svadobné šaty z padáka, ktorý jej nastávajúcemu zachránil počas 2. svetovej vojny život.

Tie najneuveriteľnejšie zaujímavosti z histórie nám už 10 rokov prináša skupina bádateľov vystupujúca pod názvom „Weird History, na čele s jej zakladateľom Andrewom Raderom.

Najstaršia zachovaná dámska peňaženka. Pochádza zo 14. storočia a nájdená bola v severnom Iraku.

Z ich portfólia sme Vám dnes vybrali zopár zaujímavostí z histórie módy, ktoré nás zdvihli zo stoličiek. Vedeli ste, že …

Tutanchamón nosil ponožky spolu so sandálmi

Sufražetka predviedla na sebe v roku 1916 nohavice

V polovici 20. rokov 20. storočia sa stala populárna opálená bronzová pleť potom, čo Coco Chanel zaspala na svojej jachte na Francúzskej riviére. Opaľovanie sa stalo symbolom postavenia pre osobu, ktorá si mohla dovoliť slnečnú dovolenku, najmä pre tých, ktorí majú dosť privilégií cestovať v zime.

V stredoveku bolo čelo považované za najkrajšiu časť ženskej tváre. Mnoho žien si odstránilo riasy, aby zvýraznilo čelo. Tiež si vytrhali vlasové linky a obočie, aby dosiahli dlhú a oválnu tvár.

V 18. storočí, pred vynálezom laku na vlasy, ženy používali bravčovú masť na tvarovanie svojich parochní. Jednou z nevýhod je, že takéto parochne lákali potkany, ktoré si v parochni častokrát spravili hniezdo a žili v nej celé týždne. Ženy tak museli spať s klietkami okolo hlavy, aby krysy neohrozili ich „korunu krásy“.

Počas japonského obdobia Edo boli začiernené zuby obľúbené medzi aristokratmi a vydatými ženami. Čierne zuby boli považované za znak krásy a táto prax pomohla zachovať zuby do vysokého veku. V roku 1870 bola táto prax japonskou vládou zakázaná. Čiernenie zubov nebolo obľúbené iba v Japonsku a niektorí ľudia to praktizujú dodnes.

V roku 1936 Isabella Gilbert vynašla zariadenie na tvorbu jamiek na lícach. Stroj sa skladal z pružiny, ktorá prebiehala okolo tváre a dvoch drobných gombíkov, ktoré tlačili do líc. Zariadenie samozrejme nefungovalo.

V 15. storočí chceli mať Talianky tenké pery. Preto sa pery ani na vtedajších obrazoch nijako nezvýrazňovali a ani nezdôrazňovali.

V 20. rokoch 20. storočia prišiel na trh prenosný sušič vlasov. Bola to pohodlnejšia alternatíva k vtedajším objemným sušičom vlasov. Zariadenie bolo však veľmi nebezpečné a mohlo spôsobiť popáleniny, zásah elektrickým prúdom a následne aj smrť.

Pridaj komentár