Album Stigmy je prvým hudobným dieťaťom skvele zostaveného tria Henrich Leško – Marek Maďarič – Matej Koreň. Táto autorská trojica postavila album na 11 originálnych skladbách, na ktorých pracovali od augusta 2018. Ak sa hudobným priaznivcom zapáčili už predstavené skladby ako Raz sa musia nájsť, Snívam, Videl som ťa v meste, Zo žúru či Ešte na to mám, tie ďalšie, doposiaľ neznáme, budú už len čerešničkou na torte.

Henrich Leško a Marek Maďarič sú už rokmi zohratou dvojicou. Ich spolupráca začala v roku 2013, kedy spoločne napísali pre Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene muzikál Prekliaty básnik. Vydali tiež spoločný autorský album, ktorý naspievali Marcel Palonder a Kristína Greppelová. Minulý rok prizvali k spolupráci na dnes už hotovom albume Stigmy speváka Mateja Koreňa. Z ostrieľanej dvojice sa tak stala ešte silnejšia trojica.

„Henrich našiel Mateja. Spoločne sme si sadli a som rád, že Matej je nielen interpretom, ale aktívne spolupracoval na príprave skladieb,“ povedal Marek Maďarič a dodal: „Zvyčajne som najskôr napísal text a potom sa naň pripravovala hudba. Teraz je to tak na polovicu – raz bola skôr hudba, raz text.“

„Na albume Stigmy sú po prvýkrát v mojom živote texty, ktoré som si nenapísal sám. Kým neprišli Marek s Henrichom, som vždy ponuky na naspievanie textu zahral do outu. Text skladby musím mať prežitý aj v reálnom živote, iba vtedy je autentická,“ prezradil Matej Koreň. „Skladby na albume sú prevažne pomalšie a vymyká sa iba skladba Zo žúru. Nerobíme klasické popové skladby, za ktorými by sa rádiá trhali. Ideme svojou vlastnou cestou, a tak vznikol album, kde sa pop dostáva na hranice s inými žánrami ako jazz alebo rock,“ povedal autor hudby Henrich Leško.

Matej Koreň sa v nových skladbách prezentuje v unikátnej speváckej rovine. Spieva akoby starým spôsobom, jednoducho a autenticky. Na dvoch skladbách, Raz sa musia nájsť a Snívam, hosťujú aj ženy – speváčky Lilly Maníčková a Michaela Husárová.

Album autorskej trojice Henrich Leško – Marek Maďarič – Matej Koreň vychádza v limitovanej edícii na CD 31. októbra 2019 vo vydavateľstve Doris Media a je dostupné na streamingových službách iTunes, Spotify, Deezer, Tidal, Google Play a YoutubeMusic.

TRACKLIST Matej Koreň – Stigmy

 1. Sfinga
 2. Svojim odcudzený
 3. Modlitba
 4. Ešte na to mám
 5. Raz sa musia nájsť (feat. Lilly Maníčková)
 6. Herec vedľajších rolí
 7. Zo žúru
 8. Potopa
 9. Videl som ťa
 10. Vstúp do rieky
 11. Snívam (feat. Michaela Husárová)

FOTO: Martin Fridner

Pridaj komentár