Voľné letné dni si viete naplno užiť aj na Slovensku. Naša krajina ponúka niekoľko krás, ktoré stoja za návštevu. Inšpirujte sa našimi tipmi, s ktorými sa na svojej dovolenke nudiť určite nebudete.

FOTO: Pexels.com

Ochlaďte sa pri vode

Celé južné Slovensko je skutočný raj pre milovníkov termálnych prameňov a kúpalísk. Kúpeľné pobyty sú lákadlom pre nejedného turistu, pretože tamojšia voda je prospešná nielen pri problémoch s pohybovým ústrojenstvom. Rodiny s deťmi ocenia najmä kúpaliská. Väčšina z nich ponúka rôzne vodné atrakcie, detské ihriská či športoviská.

FOTO: Pexels.com

Ak nie ste fanúšikom termálnych kúpalísk, navštívte prírodné jazerá, tajchy či nádrže. Banská Štiavnica ponúka okrem historického centra aj niekoľko možností na schladenie. V okolí nájdete až 24 tajchov, ktoré sú prispôsobené na dokonalú dovolenku pri vode. Takisto by ste nemali vynechať slovenské more – Liptovskú Maru.

Zájdite na turistiku

Najznámejšou turistickou destináciou na Slovensku sú Vysoké Tatry. Ponúkajú nielen zimné vyžitie v podobe lyžovačky, ale aj letnú turistiku. Vďaka nadmorskej výške a všadeprítomných lesov, sa tu vyhnete dusnu z veľkomesta. Nachádzajú sa tam rôznorodé turistické chodníky, ktoré sú vhodné od rekreačných turistov, až po tých najnáročnejších.

Za návštevu určite stojí aj Malá a Veľká Fatra. V Malej Fatre sú najnavštevovanejšie Jánošíkove diery v Terchovej a viac ako 20 vodopádov, ktoré dokopy vytvárajú vodopády Dierového potoka. Veľká Fatra ponúka dychberúce výhľady zo svojich vrcholov Tlstá a Ostrá.

FOTO: Pexels.com

Okrem Vysokých Tatier a Fatry majú čo ponúknuť aj iné horské oblasti. Napríklad Slovenský raj, v ktorom si môžete vyskúšať množstvo náročných stúpaní a lezení po rebríkoch. V Slovenskom raji sa nachádza aj Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorú by ste určite nemali vynechať.

Objavujte slovenskú históriu

Naša krajina má okrem prírodných krás aj bohatú históriu. Za zmienku určite stoja 3 najznámejšie banské mestá – Banská Štiavnica, Banská Bystrica a Kremnica. Banská Štiavnica je dokonca zapísaná aj do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCA. Celé centrum oplýva nádhernou historickou architektúrou. Pri návšteve určite nevynechajte ani banské múzeum či Starý a Nový zámok.

V Kremnici sa zase nachádza najstaršia fungujúca mincovňa. V meste sa každoročne koncom augusta konajú aj Kremnické gagy, ktoré sú európskym festivalom humoru a satiry. V Banskej Bystrici odporúčame navštíviť múzeum SNP aj spolu s Pamätníkom SNP, ktoré bolo vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.

Doprajte si adrenalínový zážitok

Ak túžite po zážitkovej dovolenke, máte si z čoho vyberať. S priateľmi môžete vyskúšať splaviť niektorú z našich väčších riek. Najčastejšie sa splavuje Váh, Dunaj, ale i Hron. Divokú vodu môžete zdolať na rafte i kanoe. Rafting však preverí nielen vaše pádlovacie, ale aj vodcovské schopnosti, pretože na ňom musíte spolupracovať.

Takisto sa môžete spustiť na hneď niekoľkých bobových dráhach. Niektoré dosahujú až rýchlosť 45 km/h. Sú vhodné ako pre dospelých, tak aj pre deti. Na niektorých sa môžete spustiť dokonca aj v zime. Medzi najviac navštevované bobové dráhy patria Donovaly, Bachledova dolina či horská dráha Tatrabob v Tatranskej Lomnici.

Pre tých odvážnejších odporúčame vyskúšať zipline – lanový sklz. Je to spúšťanie sa po kovovom lane vo vysokej rýchlosti. A práve najmodernejší a najdlhší zipline v strednej a východnej Európe sa nachádza na Kubínskej hole. Veľkú dávku adrenalínu vám dožičí aj prechádzka po najdlhšom visutom moste na Slovensku. Nachádza sa v Kremnických vrchoch na Skalke.

Porozmýšľajte nad možnosťou využiť služby požičovní áut. Vďaka nim môžete vlastné auto nechať doma, nemusíte riešiť jeho údržb. Zároveň si v rámci dovolenky vyskúšte veľmi komfortné nové vozidlá.

Pridaj komentár